Cykloturistika s deťmi – ako sa pripraviť na rodinný cyklovýlet?

Chystáte sa s rodinou spoznávať krásy slovenskej prírody a chceli by ste to spojiť s príjemnou jazdou na bicykli? Cyklovýlet môžete absolvovať už aj s malými deťmi, stačí sa na to poriadne pripraviť. Na čo netreba pri jazde na bicykli s deťmi zabúdať a na čo si dať pozor? Nielen to sa dozviete v tomto článku.

Cyklovýlet s malými deťmi

Ak sa chystáte na výlet na bicykli s malými deťmi, máte na výber viacero možností, ako si ho spoločne užiť. Môžete si zabezpečiť buď sedačku, alebo vozík na bicykel. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody.

Cyklosedačky vs. cyklovozíky

Ak sa neviete rozhodnúť, či dáte prednosť sedačke alebo vozíku, napovieme vám. Pri dlhších trasách sa oplatia viac cyklovozíky, ktoré sú vhodné aj pre menšie deti. Na druhú stranu, kúpa cyklosedačky vychádza lacnejšie ako kúpa cyklovozíka a na menšie trasy je sedačka vhodnejšia.

Umiestnenie cyklosedačiek

Ak sa rozhodnete pre sedačku na bicykel, nastáva otázka, kam s ňou. Na výber totiž máte dve možnosti. Môžete ju umiestniť dopredu, alebo dozadu. Podľa toho, ako často a na aké vzdialenosti budete chodiť, je vhodné miesto sedačky meniť.

Pre menšie deti, prípadne na kratšie vzdialenosti, je vhodnejšie mať sedačku vpredu. No v prípade dlhších trás vám môže časom prekážať a aj pre dieťa bude menej pohodlná, nakoľko vpredu bývajú sedačky nižšie položené. Na druhú stranu však na dieťa celý čas vidíte a máte ho pod kontrolou.

Zadné sedačky majú výhodu v tom, že môžu byť vyššie a mať aj opierku na hlavu, takže sú pre deti komfortnejšie. V ponuke nájdete dokonca aj polohovateľné sedačky.

Výhody cyklovozíkov

Ak máte v pláne dlhé výlety na bicykli, určite vyskúšajte cyklovozíky. Deti v nich majú dostatočný priestor a nakoľko sú vybavené bezpečnostnými pásmi, sú chránené a počas jazdy sa im nič nestane. Pri malých, niekoľko mesačných deťoch je vhodnejšie previezť sa po rovných trasách, aby ste čo najviac znížili prípadné otrasy.

TIP: Rozmýšľate, kam by ste vzali rodinu na cyklovýlet? Vyskúšajte niektorú cyklotrás na Spiši. Počas celého výletu budete obklopení nádhernou prírodou a môžete po ceste navštíviť rôzne pamiatky v Levoči.

Cyklovýlet s väčšími deťmi

V prípade, že vaše dieťa jazdí na bicykli už samé, je vhodné porozmýšľať nad trasou. Vhodné je vybrať takú, aby ju zvládlo. Vyskúšajte si najskôr jazdu na bicykli po okolí a sledujte, koľko kilometrov zvládne, prípadne, ako prekonáva náročnejšie trasy do kopca.

Tipy pre nezabudnuteľný cyklovýlet s deťmi

Na cyklovýlet si vopred nachystajte všetko potrebné a hlavne si dobre nastavte bicykle. Aby ste bol váš výlet na bicykli úspešný, zamerajte sa aj na ďalšie veci.

Prvoradá je bezpečnosť

Pred samotným výletom vysvetlite dieťaťu, ako sa treba na ceste chovať a ako funguje jazda na bicykli v praxi. Že sa jazdí vždy vpravo a viacerí cyklisti by mali ísť s odstupom za sebou a nie vedľa seba. Takisto je potrebné nosiť prilbu, reflexné prvky a mať svetlá.

Čo si vziať so sebou

Podľa počasia sa treba primerane obliecť. Ak aj hlásia vysoké teploty, je predsa len lepšie pribaliť si aj teplejšie oblečenie. Nikdy neviete, ako sa počasie nakoniec vyvinie. Vezmite so sebou takisto dostatok tekutín a menšie občerstvenie na doplnenie energie. Pri malých deťoch nezabudnite pribaliť aj plienky a nejakú tú hračku.

Nezabudnite na ďalšiu výbavu

Okrem vyššie spomenutej prilby, reflexných prvkov a svetiel je vhodné mať so sebou aj vhodný cyklistický batoh spolu s mini lekárničkou pre prípad zranenia. Noste so sebou aspoň leukoplast a dezinfekciu. Hodiť sa vám bude možno aj pumpa a set na opravu defektov.

Prajeme vám mnoho šťastných kilometrov na bicykli a výborné zážitky na výletoch.

Pridať komentár