Veľký manuál predpôrodnej a popôrodnej prípravy vecí pre každú mamičku!

Pôrod sa blíži, prípravy vrcholia. Neustále myslíte na všetky dobre mienené rady a kontrolujete každý detail, alebo si podľa vzoru vašej mamičky a starkej vravíte, že všetko zvládnete aj bez dokonalej prípravy? Pokiaľ patríte do prvej kategórie žien, nasledujúce riadky sú určené pre vás.

Predpokladaný dátum pôrodu je na spadnutie a vy už dávno viete, že perfektne zbalená taška do pôrodnice je základ. No čo si do nej pribaliť? Väčšina pôrodníc vám so starostlivosťou o novorodeniatko, najmä z pohľadu výbavy, pomôže a poskytne všetko potrebné. Pre každý prípad je ale vhodné pripraviť sa aj na nepredvídateľné okolnosti. To znamená priniesť si so sebou aspoň základnú výbavu, s prihliadnutím na aktuálne ročné obdobie. 

Pripravený má byť aj nastávajúci otecko

Partneri by mali mať dobre naštudovanú cestu do nemocnice, aby prevoz rodiacej ženy netrval príliš dlho. Skúsenosti žien svedčia o tom, že muži prežívajú tehotenstvo svojej partnerky natoľko intenzívne, že sú na neočakávané situácie adekvátne pripravení. Len pre úplnosť však zdôrazníme odporúčanie, aby oteckovia mali vždy nabitý mobilný telefón, natankované auto a prípadne funkčnú čelovku, ak by nedajbože pôrod nastal v noci v aute.

Sumár potrebných vecí v kocke

 • Zavinovačka – zíde sa vám už v nemocnici, ale najmä počas cesty domov s bábätkom.
 • Teplejšia deka
 • Dve dojčenské košieľky veľkosti č. 56
 • Bavlnená čiapočka
 • Jeden bavlnený svetrík alebo tenký kabátik, taktiež veľkosti 56
 • Jedny bavlnené dupačky
 • Dva páry malých ponožiek
 • Ortopedické nohavičky veľkosti č. 1

Vlna a syntetika? Radšej nie!

Na materiáloch, do ktorých budete obliekať novorodeniatko, veľmi záleží. Vopred zabudnite na pletené a vlnené svetríky, pochopiteľne i ďalšie kúsky zo syntetických vlákien. Dráždia totiž jemnú detskú pokožku, veď tá je niekoľkonásobne citlivejšia v porovnaní s dospelým človekom. Odborníci odporúčajú detský odev pred prvým použitím dôkladne vyprať a vyžehliť, čím sa eliminuje výskyt baktérií. 

Hygienické potreby a kozmetika

Oblečenie máte skontrolované, prišiel čas na zbalenie hygienických potrieb. Reč je hlavne o týchto:

 1. Jednorazové plienky – kúpte si aspoň jedno balenie, veľkosť plienok od 2 – 5 kg. Zo začiatku rátajte s tým, že miniete minimálne osem až desať kusov plienok denne.
 2. Krém proti zapareninám na zadoček.
 3. Jedno balenie vlhčených utierok.

Na požičanie kozmetiky sa opýtajte

Informujte sa vopred, aké produkty vám počas pobytu v nemocnici sestričky na oddelení poskytnú. Vyhnete sa tak prípadným problémom a nedostatkom. Pre istotu si zbaľte detský sprchový šampón, olejček na premastenie pokožky, osušku i vatové tampóny. Zídu sa vám tiež vlhčené obrúsky a vatové tyčinky. Myslite na to, že pokožka novorodeniatka potrebuje iba minimum kozmetiky a nepreháňajte to ani s pracím práškom pri praní vecičiek. 

Kedy začať?

S prípravou detskej výbavy do pôrodnice začnite najneskôr dva týždne pred predpokladaným nástupom do nemocnice. Niekedy sa pôrod zomelie prekvapivo rýchlo, preto je dôležité venovať sa skôr včasnému presunu do pôrodnice než baleniu tašiek. Na webovej stránke nemocničného zariadenia, kde plánujete rodiť, sa môžete oboznámiť s tamojšími podmienkami a odporúčaniami. No vždy je lepšie popýtať sa i mamičiek, ktoré majú túto skúsenosť za sebou.

Priestor na veci býva v niektorých nemocniciach obmedzený. Ak ste na pochybách, zabaľte si jednu hlavnú a jednu náhradnú tašku. V nej si ponechajte menej dôležité veci. Tú vám potom partner pri ďalšej návšteve vás i spoločného dieťaťa dodatočne prinesie.  

Ďalšie potreby, ktoré vám pobyt v nemocnici uľahčia

Mobilný telefón, nabíjačka, časopisy na čítanie, vaše lieky na predpis, fotoaparát, prehrávač hudby. Z hygienických dôvodov mnohé nemocnice odporúčajú vziať si tiež vlastný pohár, hrnček, čaj, kávu, drobné pochutiny, príbor, tanierik, misku, servítky i utierku. 

Veľkými pomocníkmi budú:

 • Okrem časopisov čokoľvek, čo vám vyplní čas. Dĺžka pôrodu je individuálna – kým jedna žena porodí počas chvíľky, iná predycháva kontrakcie aj pol dňa. 
 • Sprej na zvlhčenie nosnej sliznice. 
 • Nafukovacie koleso na sedenie pár dní po pôrode. Sedieť priamo na ubolených intímnych partiách je nepríjemné. 
 • Obľúbenou súčasťou výbavy do pôrodnice je termofór na zmiernenie bolestivých kontrakcií príjemným teplom.
 • Fén, pretože utierať si boľavé miesta po sprchovaní uterákom bolí a pre ženy neraz predstavuje hotové utrpenie. Vysušiť si doráňanú vagínu teplým vzduchom budete v ten moment považovať za hotový balzam.
 • Masť na hemoroidy.

Trikom skúsených mamičiek sú energetické cukríky, ktoré dodajú silu vo chvíľach únavy, alebo malá fľaša s pitím pre prípad, že by nebol po ruke váš obľúbený čaj či džús. Pre dlhé čakanie nezabudnite pribaliť aj niečo na čítanie, písanie a počúvanie hudby.

Na čo mamička nesmie zabudnúť v rámci domácej výbavy?

Odsávačka materského mlieka

Skvelá pomôcka pre chvíle, keď sa musíte od bábätka vzdialiť a nechať ho strážiť rodinným príslušníkom. Jedna vec je istá. Akonáhle vyskúšate elektrickú odsávačku materského mlieka, po ručnej viac nesiahnete.  

Vložky do podprsenky

Mamičky to poznajú. Keď sa medzi neustálym dojčením a prebaľovaním trošku skrášlia a oblečú si obľúbený top, vzápätí sa môžu ísť opäť prezliecť. Vložky do podprseniek sú preto doslova must-have kúskom vo výbave čerstvej mamičky.

Odsávačka hlienov

Jedna z najdôležitejších pomôcok každej maminky. S týmto tvrdením zrejme každá z nás súhlasí, čo poviete? V dnešnej dobe ich je na trhu hneď niekoľko druhov a tie supermoderné, s možnosťou pripojenia na vysávač, sú naozaj funkčné a nanajvýš efektívne.

Kvapky pri nadúvaní

Dojčenská kolika vie potrápiť nielen bábätko, ale aj jeho rodičov. Krčiaci uzlík v náručí veru nie je nič príjemné. Existujú ale kvapky, ktoré pomáhajú. Opýtajte sa v lekárni, detskej doktorky alebo skúsenejších mamičiek, ktoré sa im v praxi osvedčili najviac a je na ne spoľah. 

Zásoba jednorazových plienok

Nech už sa rozhodnete používať plienky akéhokoľvek druhu, jednorazové sa vám budú zaiste hodiť. Minimálne do zásoby. Návšteva lekára, dlhšia prechádzka či cestovanie v aute. Jednoznačne ide o produkt, do ktorého sa oplatí zainvestovať. 

Ochranný krém proti zapareninám

Ďalšia vec, ktorá mamičkám uľahčuje život. Napriek neprebernému množstvu krémov tohto druhu v regáloch obchodov má väčšina z nich minimálne dve veci spoločné. Obsahujú zinok a dôkladne sa starajú o citlivú, detskú pokožku. 

Určite nie je nutné mať doma všetky výdobytky modernej doby hneď a stoj čo stoj. Je ale pravda, že mnohé z nich príchod z pôrodnice mamičke zjednoduchšia a pomôžu jej pri adaptácii na nový režim s bábätkom.

Pridať komentár