Cmúľa si vaše dieťa palček? 10 osvedčených trikov, vďaka ktorým prestane!

Hoci cmúľanie palcov je v porovnaní s inými starosťami, ktoré výchova dieťaťa prináša, iba maličkosť, rodičov dokáže poriadne potrápiť. 

Cmúľanie palčeka sa v dojčenskom veku vyskytuje približne u 80% bábätiek, pričom niektoré si palček sajú dokonca aj v maminom brušku. V tomto období má cmúľanie palčeka veľmi užitočnú funkciu a bábätko si tak trénuje sací reflex. To neskôr pomáha k správnemu prvému prisatiu k matkinmu prsníku a bezproblémovému dojčeniu.

Mnohí z vás majú pravdepodobne bohaté skúsenosti s tým, že dieťatko nie a nie odnaučiť od cmúľania prstíkov, hlavne palcov. Preto sme si posvietili na zopár účinných trikov, ktoré vám s touto neľahkou misiou pomôžu. 

Prečo je dôležité zlozvyk odstrániť?

Podľa odborníkov cmúľanie palca vyvoláva slastné pocity – zvyšuje sa tvorba endorfínov, čiže hormónov šťastia. Deťom prináša radosť a dodáva im to pocit spokojnosti, rovnako ako keď sa dobre napapajú.

No dlhodobé cmúľanie prstov môže viesť k problémom s ústnou dutinou, v krajnom prípade spôsobiť až poškodenie čeľuste či posunutie zubov. Netreba zabúdať ani na prenos rôznych nebezpečných baktérií. Cmúľanie palca neraz spôsobuje ekzémy a dermatitídy – koža v dôsledku narušenia štruktúry stáva náchylnejšou k vzniku infekcií.

U štyridsiatich percent detí, ktoré prídu k zubárovi kvôli ortodontickým problémom, býva na vine práve cmúľanie palca. Ľahké stavy možno riešiť strojčekom, v ostatných prípadoch nie je vyrovnanie zdeformovanej čeľuste jednoduchá záležitosť. Veď niekedy je potrebné pristúpiť až k operácii.

Kedy zbystriť pozornosť?

Cmúľanie palcov (prstov) deťom prináša upokojenie pri napätí, úzkosti, neistote, strachu, pocitoch osamelosti a pod. Môže ísť povedzme o výrazné zmeny v živote dieťaťa a rodiny. Odborníci tvrdia, že do veku 2-3 rokov je to bežný a prirodzený jav. Problémom je, akonáhle cmúľanie pretrváva aj v 5.- 6. roku dieťaťa, keď sa mu začínajú prerezávať trvalé zúbky a problémy s nimi vedia nadobudnúť trvalý charakter. Možno vám v tejto súvislosti napadá otázka, prečo vôbec k cmúľaniu prstov dochádza? Faktom je, že väčšina zlozvykov má psychický ráz. Preto je potrebné pokúsiť sa zistiť, čo cmúľanie spôsobilo práve u vášho dieťaťa. Ak sa vám to podarí odhaliť, máte z časti vyhrané.

S týmito trikmi ste na správnej ceste

Prinútiť dieťa, aby si prestalo cmúľať palec na ruke, býva samozrejme zložité. Metód existuje kvantum, avšak závislosť na cmúľaní je obvykle príliš silná, čo celý proces sťažuje. Nesnažte sa dieťa strašiť zdeformovaným chrupom, kárať ho za cmúľanie palca alebo inak stresovať. Problém by to mohlo ešte zhoršiť. V podobných situáciách najlepšie funguje pozitívna motivácia. 

Rady, ktoré sa osvedčili v praxi

1. V prípade, že vaše dieťatko má menej ako jeden rok, skúšajte mu ponúkať miesto palca cumlík. Anatomicky tvarovaný cumlík je menej škodlivý ako palec. Navyše, štatistiky dokázali, že odnaúčanie od cmúľania cumlíka býva pre rodičov ľahšie, než u prstíkov.

2. Keď si všimnete, že palec vašej ratolesti smeruje k ústam, motivujte dieťa k inej činnosti, dajte mu niečo do ruky, napríklad obľúbenú hračku. 

3. Upokojuje sa vaše dieťa cmúľaním prstov? Skúste mu ponúknuť inú alternatívu – spievať mu obľúbené pesničky, prípadne ho hojdať. Ak trpí daným zlozvykom pri zaspávaní, prečítajte mu rozprávku, rozprávajte sa s ním, robte mu spoločnosť.

4. Nič neurobí dieťaťu väčšiu radosť, než pochvala. A preto ho nezabudnite pochváliť, ak si práve na váš podnet vyberie prst z pusy. Motivujte ho aj malou odmenou.

5. Zaujmite dieťa hrou. Keď mu nalakujete palček alebo ho namočíte do niečoho, čo mu nechutí, môžete si pritom vymyslieť príbeh, že palček je zakliaty.

6. Dôležité je tiež správne načasovanie. Pokiaľ dieťa prežíva akékoľvek nekomfortné obdobie (je choré, hladné či unavené), nejde o vhodnú chvíľu na odúčanie od cmúľania.

7. Ak máte doma dievčatko, výborne funguje, ak jej natriete nechtíky pekným farebným lakom a ukážete, ako môže jej prstík pekne vyzerať. Pre parádnice ide o veľký stimul. ☺

8. Ďalšou pomôckou pri odnaúčaní je špeciálny horký lak na nechty, ktorý zoženiete v lekárňach. Jeho úlohou je znepríjemniť dieťaťu jeho zlozvyk, pri cmúľaní sa uvoľní horká chuť prípravku. Tento lak zaberá aj na odstránenie zlozvyku hryzenia nechtov.

9. V prípade starších detí, ktoré už začínajú vnímať vzťah – príčina verzus následok, bývajú osožné názorné ukážky. To znamená vizuálne prevedenie následkov cmúľania prstov. Môžete im ukázať obrázok človeka s veľkým predkusom, ale i niekoho, kto má zdeformované prsty. 

10. V prípade, že ani jedna z „miernejších“ metód nefunguje, nezostáva nič iné, iba vyskúšať ráznejšie spôsoby, ku ktorým patrí korenie. Potrite prstík troškou medu a posypte ho korením. Jeho pálivá chuť by mala dieťa od cmúľania prstov rýchlo odradiť.

Majte na pamäti, že…

Bez trpezlivosti to nepôjde. Nečakajte okamžité zázraky, jedná sa o beh na dlhšiu trať. Dieťa napomínajte, ale aj ho chváľte. Aj v tomto prípade totiž platí, že priveľký tlak máva opačný efekt. A najmä! Odnaučenie od  cmúľania prstov je individuálne a ako sme už spomenuli, kľúčové bude odstrániť samotné spúšťače.

Dbajte na to, aby dieťa chodilo zavčasu spať a nebolo preťažené, malo dostatok tekutín, pravidelné stravovacie návyky a snažte sa okolo neho vytvoriť atmosféru pohody. Možno budete prekvapení, ako sa intenzita cmúľania prstov zníži. Krik, zákazy a nadávky určite nefungujú, stres je predsa záťažou a najčastejším spúšťačom cmúľania. Preto sa snažte situáciu riešiť čo najpokojnejšie.

Pridať komentár