Cestovanie s deťmi: Praktické tipy, ako sa pripraviť na rodinnú dovolenku

Cestovanie s deťmi môže byť niekedy poriadne náročné. Nielen, že musíte myslieť na všetko, čo treba zbaliť, ale i na to, ako zvládnuť samotnú cestu. Veď počas nej môžu nastať rôzne nepredvídateľné situácie, ktoré budete musieť zvládnuť s chladnou hlavou a kvôli deťom aj s úsmevom na perách.

Veľa rodičov preto radšej cestuje bez detí. My vám ukážeme, že s dobrou prípravou a plánovaním zvládnete všetko, a tak si budete môcť užívať spoločné chvíle a zažívať nové zážitky spoločne s deťmi.

Cestou necestou – auto alebo lietadlo?

Ak sa rozhodnete, že je čas na prvé výlety s deťmi, treba myslieť na veľa vecí už pri balení. Veľmi záleží aj na tom, akým dopravným prostriedkom budete cestovať.

Pri ceste autom to máte s balením o niečo jednoduchšie – do auta sa zmestí toho viac ako do cestovného kufra s obmedzenou váhou. Preto nemusíte pri balení až tak premýšľať a kombinovať. Určite nezabudnite na dostatok jedla (pre deti sú vhodné piškóty, rôzne tyčinky, nakrájané ovocie, či výživa v praktickom balení) a nikdy nezabudnite na vodu.

Ak cestujete lietadlom, určite viete, že musíte rátať s veľmi prísnymi bezpečnostnými opatreniami, preto balte stravu a vodu dieťaťa do 100 ml fľaštičiek. Dieťa do 2 rokov nemá v lietadle vlastné sedadlo, sedí rodičovi na kolenách, pri dlhších trasách a malých deťoch sú k dispozícii detské koše, musíte ich však rezervovať včas, pretože ich počet v lietadle je obmedzený. Prebaľovanie na palube je možné tiež, na toaletách sú sklápacie prebaľovacie pulty, ktoré vám umožnia svoje dieťatko bezpečne prebaliť, i keď v stiesnených priestoroch.

Pri cestovaní myslite aj na pohodlné oblečenie, vhodné sú prírodné materiály a ľahká mikina, či deka v prípade zapnutej klimatizácie. Ak cestujete s kočíkom, jednoducho si ho pri check-ine nechajte označiť a pred vstupom do lietadla ho odovzdajte pracovníkom, ktorí vám ho uložia do podpalubia.

Ako zabaviť deti počas cesty

Či už cestujete autom, vlakom alebo lietadlom, nezabudnite hlavne na to, ako svoje deti počas cesty zabavíte. Každý rodič pozná svoje dieťa najlepšie a vie, čo ho baví. Výber aktivít na cestovanie tiež záleží od veku dieťaťa.

Malé bábätkä väčšinu cesty prespia, väčšie deti zabavíte rôznymi hračkami, hádankami, či hrami. V hračkárstvach kúpite aj špeciálne hry určené na cestovanie. Od klasických “necestovateľských” hier sa líšia v tom, že sú menšie, v praktických a pevných obaloch, pri samotnej hre nezaberú veľa miesta a fungujú na princípe magnetu.

Ak má vaše dieťa rado hračky či hry, na dlhšiu cestu mu zabezpečte okrem jeho obľúbených aj jednu úplne novú – neopozeranú. Zaujmete ho tak na dlhší čas. Vhodnou voľbou sú i knižky, rôzne omaľovánky, tajničky, či sudoku. Nezabudnite na pevnejšiu podložku a písacie potreby. V aute oceníte praktický vreckár, ktorý umiestnite na zadnú stranu sedačiek vodiča a spolujazdca a deti si budú môcť vybrať aktivity podľa chuti a nálady.

Ak sa stane, že všetky hry zabudnete doma, nezúfajte. Okolie ponúka veľa inšpirácie na zábavu, môžete napríklad počítať červené autá, či autá jednej značky. Alebo môžete hrať hry, na ktoré nepotrebujete žiadne vybavenie, napr. Hádaj, na čo myslím, “Rýmovačky”, uhádni ŠPZ-ku a veľa iných, veľa inšpirácie nájdete aj na internete. Ak vyčerpáte celú svoju fantáziu, môžete deťom pustiť i rozprávku alebo zapnúť edukačné hry stiahnuté v tablete.

Kam cestovať s deťmi?

Veľmi obľúbenými destináciami mnohých rodín sú Grécko, Turecko, Španielsko, či Taliansko. Každá krajina je iná a každá ponúka rozmanité možnosti trávenia dovolenky.

Turecko

Pre rodiny, ktoré majú v obľube komfort rezortov, je vhodné Turecko. Okrem prvotriednych služieb a all inclusive servisu hrá v prospech Turecka i teplé a čisté more s pozvoľným vstupom do mora.

Malé deti sa vyšantia v piesku, väčšina hotelov ponúka i hračky do piesku. Súčasťou mnohých rezortov sú i tobogány, či šmýkačky. Väčšie deti si zase prídu na svoje počas rôznorodých animačných programov.

Deti sa zabavia a vy môžete bezstarostne čerpať nové sily. Napríklad aj v tradičných tureckých kúpeľoch, tzv. hammam. Pre milovníkov gastronómie zase treba spomenúť, že turecká kuchyňa patrí k veľmi obľúbeným svetovým kuchyniam. Množstvo špecialít zo stredomorskej kuchyne si môžete vychutnať aj v tematických à la carte reštauráciách a pre deti je zase pripravené detské menu.
Ak vás Turecko zaujalo, určite spravíte dobre, ak si pred kúpou dovolenky preštudujete základné informácie o krajine.

Grécko

Pre milovníkov histórie je ako stvorené práve Grécko. Množstvo ostrovov ponúka množstvo možností na oddych i na spoznávanie nových miest. Môžete si vybrať, či chcete radšej pokojnú a tichú dovolenku alebo zažiť pravý grécky ruch.

S deťmi si tiež môžete prenajať auto a prebádať väčšie ostrovy (napr. Krétu, či Rhodos), či okúpať sa na turistami zabudnutých plážach. Za zmienku tvoria tiež fakultatívne výlety loďou po okolitých ostrovoch, aby ste deťom ukázali čo najviac z krajiny.

Grécko je priam posiate rodinnými hotelmi, tešiť sa môžete aj na výbornú stredomorskú kuchyňu plnú čerstvej zeleniny, olív a rýb. Za najkrajší a pre deti najvhodnejší ostrov sa považuje Zakynthos, kde môžu deti naživo sledovať liahnutie korytnačiek a ich prvý vstup do mora.

Taliansko

Taliansko je lákadlom mnohých slovenských rodín nielen pre svoje nádherné historické miesta a skvelú kuchyňu, ale aj pre relatívne ľahkú a rýchlu dostupnosť autom.

Letoviská sú vybavené modernými apartmánmi, v ktorých sa vy i vaše deti budete cítiť ako doma. A možno ešte lepšie. Areál je vybavený detskými ihriskami, hojdačkami, či pieskoviskami. Pláže sú piesočnaté a vstupy do mora mierne.

Zábavu si užijete aj v aquaparkoch, akváriách, či v zábavných parkoch, ktorých je na severe Talianska naozaj dosť.

Španielsko

Do Španielska sa vám oplatí cestovať najmä s väčšími deťmi, ktoré si môžu užiť temperament krajiny aj vo večerných hodinách. Španieli totiž milujú živú hudbu a tanec a touto atmosférou sa budú pokúšať nakaziť i vás. Zo špecialít určite ochutnajte paellu, bagety s domácimi paštétami i dobré vínko.

Neodmietnite ani tapas – sú to maličké tanieriky plné drobných dobrôt ako šunka, syry, olivy, či zelenina. Pobrežie Španielska je dlhé takmer 5000 kilometrom a nájdete tam nielen nádherné pláže a údolia, ale aj vysoké náhorné plošiny. Na dovolenku si môžete zvoliť i Kanárske, či Baleárske ostrovy. V ponuke fakultatívnych výletov zase nájdete mnohé historické mestá, ktoré sa oplatí vidieť, napr. Barcelonu, Malagu, Valenciu, Granadu, Sevillu, či Gibraltár.

Ak sú spokojné deti, sú spokojní aj rodičia. Spoločne strávený čas s rodinou a deťmi je to najcennejšie, čo si navzájom môžeme dopriať. Snažte sa teda vyberať dovolenku s ohľadom na vek, či povahu vášho dieťaťa a strávte s ním ten najkrajší spoločný čas.

 

Pridať komentár