Častý problém mamičiek: Keď dojčenie bolí!

Niet pochýb, že materské mlieko je pre dieťa tou najprirodzenejšou a najlepšou stravou. Posilňuje imunitu, prináša výživu „na mieru“ a obsahuje všetky živiny potrebné pre zdravý vývoj tých najmenších. 

V materskom mlieku totiž nájdeme dôležité ochranné látky, a to vrátane protilátok posilňujúcich obranyschopnosť bábätka a prebiotík, ktoré zas podporujú rast užitočných baktérií v zažívacom systéme. Žiaľ, nie vždy je dojčenie také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. K najčastejším komplikáciám, ktoré dokážu narobiť poriadne vrásky na čele novopečených mamičiek, patria až neznesiteľné bolesti prsníkov. Tie trápia značnú časť ženskej populácie najmä v spojitosti s hormónmi, pričom najčastejšie sa jedná o dôsledok zvýšenej hladiny estrogénu. 

Bolesť pŕs pred menštruáciou

Bolesti prsníkov sa u niektorých žien objavujú pravidelne každý mesiac, a to najčastejšie päť až sedem dní pred menštruáciou. Bolesť je u podaktorých žien taká intenzívna, že ich obmedzuje v každodenných aktivitách. Ťažkosti sa vyskytujú hlavne pri športe, ale tiež počas intímnych chvíľ. Na bolesti poprsia sú náchylné predovšetkým mladé ženy. Podľa lekárov ale s pribúdajúcimi rokmi samovoľne odznie. 

Bolesť pŕs v tehotenstve

Zvýšená citlivosť prsníkov môže byť jedným z prvých príznakov raného štádia tehotenstva. Mnoho žien ju intenzívnejšie pociťuje v súvislosti s meškajúcou menštruáciou. Prejavy sa u každej z nás líšia, väčšinou ich spôsobujú búrlivé hormonálne zmeny. Telo začne produkovať hormóny v okamihu, keď dôjde k uhniezdeniu embrya. Bolesť spravidla samovoľne odznie po pôrode a pri pravidelnom dojčení.

Bolesť prsníkov pri dojčení

Bolesti poprsia sú často spojené práve s dojčením. Okrem hormónov sú v tomto prípade na vine rôzne komplikácie, ktoré sa u žien po pôrode vyskytujú so železnou pravidelnosťou. Môže ísť o:

*popraskané bradavky
*bolestivé naliatie prsníkov
*upchatý mliekovod
*zápal prsnej žľazy
*infekcia plesňami
*naliatie prídavnej žľazy
*syndróm belavej bradavky

Choroby spojené s bolesťou pŕs

Za bolesťou pŕs môžu okrem hormonálnych zmien stáť aj ďalšie, viac či menej závažné ochorenia. Medzi tie, ktoré zvyknú ženy vystrašiť najviac, patria:

Mastitída

… alebo tiež zápal prsníka. Ten sa často objavuje u dojčiacich žien. Prejavuje sa napätím kože nad postihnutým miestom, jeho začervenaním a citlivosťou na dotyk. Spravidla sa vyskytuje aj bolesť v prsníku, horúčka, únava i bolesť hlavy. Dôležitou prevenciou je v tomto prípade správna technika dojčenia. Pokiaľ je ochorenie na začiatku, prsia stačí odsať a schladiť studeným obkladom, ideálne tvarohom. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie než 24 hodín, prípadne sa zhoršujú, vyhľadajte lekára. Mastitída sa lieči antibiotikami, ktoré možno užívať aj počas dojčenia.

Zápal v tele

Prsiam podaktoré ženy (no veľakrát nesprávne) pripisujú ostrú bolesť hrudníka, ktorá sa zväčšuje pri nadýchnutí. Tá nesúvisí s prsiami, ale so zápalom chrupaviek alebo blokádou rebier. V prípade infarktu sa ozýva bolesť na prsiach, nie priamo v nich.

Kvasinková infekcia bradavky

Tá býva pociťovaná ako pálivá či hrdzavá bolesť pri dojčení, ale i v pokoji. Bábätko má na vnútornej sliznici úst a na jazyku biely povlak. V prípade podozrenia na kvasinkovú infekciu sa odporúča po dojčení umývať prsia mydlovou vodou či obrúskami a odstrániť zvyšky mlieka. Ošetrená musí byť aj ústna dutina bábätka, preto je nevyhnutná konzultácia s pediatrom.

Ďalšie príčiny bolesti pŕs

Bolesť pŕs si ženy neraz spôsobujú vlastným pričinením. K jej vzniku prispieva napríklad nosenie nesprávnej veľkosti podprsenky, ktorá tlačí, zviera alebo naopak odstáva a prsia nemajú dostatočnú oporu. Neblahý vplyv máva údajne častá konzumácia kávy, stres či nervozita. V niektorých prípadoch môže bolesť pŕs spôsobovať aj nesprávne zvolená hormonálna antikoncepcia. Tá správna od bolesti, skôr naopak, uľaví.

Ako si pomôcť?

Okrem liekov na bolesť pomáhajú tiež studené a teplé obklady. Tie sú odborníkmi odporúčané hlavne pri komplikáciách počas dojčenia. Ženám s boľavými prsiami pomáha i zmena životosprávy. Vhodné je obmedziť kofeín a do jedálnička pridať viac vlákniny. V praxi sa osvedčil tiež znížený príjem tukov a soli, ktorá zadržiava v tele vodu.

Prečo prsia bolia?

S bolestivými prsiami sa mamičky stretávajú prevažne v začiatkoch dojčenia. Veď bradavky patria medzi najcitlivejšie časti tela a dojčeniu sa musia, obrazne povedané, prispôsobiť. Bolesť pri dojčení je obvykle spôsobená zlou polohou prsníka. Bábätko potom saje iba z bradavky, ktorá začne po určitej dobe praskať a bolieť. Je možné, že sa do praskliniek dostanú kvasinkové baktérie, vyvolajú infekciu a problém je na svete.

Príliš naliate prsia

Ide o problém typický pre začiatky dojčenia. Prsia sú bolestivé, citlivé a naliate mliekom, keďže bábätko nezvláda mlieko upíjať. Uľaviť od bolesti a predísť zápalu možno teplými obkladmi a sprchovaním pŕs prúdom teplej vody. Mlieko začne samovoľne odtekať, čo prináša úľavu. U často naliatych pŕs určite používajte odsávačku na mlieko, aby nedochádzalo k upchatiu mliekovodu a zadržiavaniu mlieka v prsníku. Akonáhle je prítomná zvýšená teplota, môže sa jednať o zápal a je nutné začať liečbu antibiotikami, vhodnými aj pre dojčiace matky.

Prevencia nad zlato

Počas dojčenia je dôležité bolestiam prsníkov predchádzať. Základom je kvalitná, pohodlná podprsenka s prsnými vložkami, dôležité je udržiavať bradavky v suchu a dbať na dostatočný prísun tekutín. Na bolesť sa odporúča používať hydrogélové obklady, chrániče na bradavky alebo kalciové masti. 

Ak bolesť pri dojčení pretrváva, konzultujte ďalší postup s laktačnou poradkyňou. Je zbytočné, aby mamičky trpeli bolesťami, prípadne nedojčili vôbec, keď je pomoc pomerne jednoduchá. Problémy s dojčením nie sú u mamičiek ničím ojedinelým. To najdôležitejšie je však zotrvať a zohrať sa s narodeným bábätkom.

Pridať komentár