Čaká vás prvé kúpanie vášho bábätka? Vďaka týmto radám ho zvládnete na jednotku.

S prvým kúpeľom novorodenca vám obvykle dva dni po jeho narodení pomôžu sestričky v pôrodnici. Vy to ale, už v domácom prostredí, zvládnete tiež. S naším výstižným manuálom určite.

Koža je najväčší orgán človeka a plní celý rad dôležitých funkcií. K nim patrí nielen ochrana tela a vnútorných orgánov, ale i produkcia vitamínu D či regulácia telesnej teploty. Koža bábätka je veľmi jemná a každodenné kúpanie ju zbavuje ochranného filmu. To spôsobuje jej vysúšanie, pokožka praská a je podráždená. Vaše dieťa preto kúpte každé dva až tri dni, pokiaľ má problematickú pokožku, úplne postačí frekvencia raz za týždeň.

Čo má obsahovať výbavička?

Na kúpanie malého bábätka potrebujete patričnú výbavu, do ktorej neodmysliteľne patria:

*Vanička, podložka do kúpeľa či kúpací kýblik. S použitím podložky možno vo vani kúpať aj novorodenca

*Teplomer do vody

*Detské mydlo alebo sprchový gél

*Detský šampón na vlasy

*Žinka

*Detské mlieko alebo detský olej

*Krém na zapareniny

*Čistá plienka

*Detské zdravotné nožnice s krytom

*Hrebienok

*Pyžamo

*Vyskúšať môžete penu do kúpeľa, pretože podporuje zaspávanie a prirodzený spánok dieťaťa

*Zábavné hračky dieťatko pri kúpaní pobavia

*Vatové tyčinky

*V prípade novorodencov aj lieh na čistenie pupku, vatový tampón

*Osuška

Ako je to s detskými vláskami?

Novorodencom stačí hlavičku utrieť žinkou, šampón použiť nemusíte. Malým deťom sa vlasy takmer nemastia, preto si na ich umytie šampónom vyčleňte čas raz za týždeň či dva. Ani u batoliat neprekračujte frekvenciu dvakrát týždenne. Je dôležité zakúpiť si detský šampón, ktorý je k citlivej vlasovej pokožke dieťaťa šetrný a nevysúša ju. Jeho zloženie musí byť jemné, aby dieťatko pri kontakte s očami neštípal.

Kúpanie bábätka krok po kroku

*Voda na kúpanie by mala mať rovnakú teplotu ako ľudské telo, čiže 37 ° C. Pre otestovanie teploty vody použite teplomer, určený špeciálne do vody, prípadne lakeť. Myslite aj na teplotu okolitého vzduchu, ktorá by mala mať  24-25 ° C.

*Pripravte si všetko, čo budete na kúpanie bábätka potrebovať, vopred. Neodbiehajte od neho a nenechávajte ho bez dozoru ani minútu.

*Do vaničky, respektíve vami preferovanej variante na kúpanie dieťaťa, napustite zhruba 15 cm vody.

*Kúpete bábätko bez pomoci? Jednou rukou mu podložte hlavičku, druhou ho pridržiavajte a umývajte. Už vopred majte na žinke aplikované mydlo, aby ste dieťa nespúšťali z rúk.

*Počas jeho umývania postupujte od hlavy smerom nadol. Pokožku bábätka žinkou iba jemne masírujte. Zvýšenú pozornosť venujte záhybom, ktoré sa ľahko zaparia. Sú to prevažne krk, pupok, podpazušie, zadoček, záhyby na nohách.

*U dievčat pri čistení genitálií a zadočku smerujte spredu dozadu a dôkladne skontrolujte záhyby. V prípade chlapcov nikdy nepreťahujte predkožku.

*Pripravenou osuškou bábätko jej jemným prikladaním na pokožku osušte. Opäť si dajte záležať hlavne na záhyboch. Práve tie sú najnáchylnejšie na vznik zaparenín.

*Na konci kúpania dieťaťu vyčistite uši a nos. Odstráňte iba viditeľné nečistoty. S vatovou tyčinkou nezachádzajte hlboko do dutín.

*Ako sme už načrtli, novorodencom je potrebné dôkladne vyčistiť pupok. Kým nebude celkom zahojený, dezinfikujte ho liehom každý deň.

*V prípade potreby ostrihajte dieťatku nechty. Aby ste dieťa neporanili, používajte nožnice so zaoblenou špičkou alebo klieštiky pre deti.

*Celkom na záver ponatierajte pokožku dieťaťa telovým olejčekom alebo mliekom. Venujte jej hydratácii dostatok času, pretože detská koža je tenká a citlivá.

Kedy je ten správny čas?

Ak bábätko dojčíte, je lepšie okúpať ho pred dojčením. V opačnom prípade počkajte po jeho nadojčení s kúpeľom aspoň 30 minút, aby mlieko aspoň čiastočne strávilo. Odborníci odporúčajú kúpať bábätko večer, pretože tento akt sa môže stať i príjemným, uspávacím rituálom. Bábätku pomôže navodiť pocit spánku a pripraviť ho do postieľky. Väčšia bábätka je ideálne kúpať hodinu pred večerou.

Pridať komentár