Bojujete s únavou? Toto sú najlepšie náhrady kofeínu

Milé mamičky, chceli by ste obmedziť denný počet káv, no únava je silnejšia? Proti ospalosti možno bojovať aj inými zbraňami. Hoci to vyznieva ako paradox, blížiaca sa jar kráča ruka v ruke s väčšou vyčerpanosťou. Elán, ktorý nám slniečko i pekné počasie dodávajú, nás obvykle nabudí iba chvíľkovo. Poradíme vám, ako sa dobiť energiou, a to aj bez kávy. 

Skôr než nahradíte kávu energetickým nápojom, zadržte. Entuziazmus nakopne a pocit únavy odstráni príroda. Lepšie povedané liečivá sila, ktorou disponujú jej poklady.

Vitamín C

Posilňovať imunitu má význam aj v prípade, že sa cítite fit a nebojujete s vírusovým ochorením. Kľúčovú úlohu v tomto ohľade zohráva vitamín C. Ten však nenájdete iba v citrusoch. Vedeli ste, že najvyšší podiel tejto zdraviu prospešnej látky sa nachádza v červenej paprike, kivi a v šípkovom čaji?

Dostatočný príjem železa

Pri starostlivosti o zdravé telo i ducha nezabúdajte na dostatočný prísun železa. Akonáhle vášmu organizmu dlhodobo chýba, dostaví sa únava, malátnosť, poruchy sústredenia či mdloby. Pritom stačí zaradiť do jedálnička tie správne potraviny. Za všetky spomeňme sušené marhule, strukoviny, cviklu, brokolicu, kešu oriešky, mandle, pšeničné klíčky, losos, kukuričné lupienky a samozrejme špenát.  

Žerucha siata vás prekvapí

Mnohé ženy by si pravdepodobne žeruchu siatu dobrovoľne nepestovali, no to je chyba. Stačí si posvietiť na jej zdravotné benefity. Žerucha siata je síce malá, no o to dôležitejšia rastlinka. Okrem vitamínu C, B1 a beta-karoténu obsahuje arzenál dôležitých minerálov, akými sú draslík, železo, horčík a vápnik. A s čím všetkým vám po zdravotnej stránke pomôže? Je účinná pri problémoch s ľadvinami a taktiež sa odporúča ľuďom, ktorí trpia zápalmi močových ciest. Rovnako pomáha pri nachladnutí, detoxikácii organizmu a na telo pôsobí ako životabudič. 

Bylinky na nezaplatenie

Osvedčenou vzpruhou proti únave bývajú i liečivé vlastnosti byliniek. Absolútnym balzamom na unavené telo je kamilkový kúpeľ. Pýtate sa, ako si ho pripraviť? Budete potrebovať štyri veľké lyžice sušených kvetov. Tie zalejte horúcou vodou a nechajte štvrť hodiny odstáť. Potom zmes sceďte a pridajte do kúpeľa s teplou vodou. V ňom odpočívajte aspoň dvadsať minút, aby ste naplno pocítili blahodárne účinky tohto relaxačného kúpeľa.

Zelená káva vás nabije energiou

Zelená káva prispieva k zníženiu hmotnosti, a to najmä vďaka kyseline chlorangenovej. Tá výrazne potláča chuť maškrtiť a znižuje ukladanie telesného tuku. To ale nie je všetko. Zelená káva je taktiež silným a účinným antioxidantom. Výborne pôsobí na pleť a tým spomaľuje proces starnutia. Vďaka jej popíjaniu budete nielen krásna, ale i oddýchnutá.  

Pridať komentár