Bábätko na ceste? V taške do pôrodnice by mu nemala chýbať táto výbava.

Termín vášho pôrodu sa nezadržateľne blíži. Doma máte všetko pripravené a aj taška do nemocnice je, zdá sa, kompletná … naozaj?

Väčšina pôrodníc vám so starostlivosťou o novorodeniatko, najmä z pohľadu výbavy, pomôže a poskytne všetko potrebné. Pre každý prípad je ale vhodné pripraviť sa aj na nepredvídateľné okolnosti. To znamená priniesť si so sebou aspoň základnú výbavu s prihliadnutím na aktuálne ročné obdobie.

Na tieto veci nezabudnite:

*Zavinovačka – zíde sa vám už v nemocnici, ale hlavne počas cesty domov s bábätkom.

*Teplejšia deka

*Dve dojčenské košieľky veľkosti č. 56

*Bavlnená čiapočka

*Jeden bavlnený svetrík alebo tenký kabátik, taktiež veľkosti 56

*Jedny bavlnené dupačky

*Dva páry malých ponožiek

*Ortopedické nohavičky veľkosti č. 1

Vlna a syntetika? Určite nie!

Na materiáloch, do ktorých budete obliekať novorodeniatko, veľmi záleží. Vopred zabudnite na pletené a vlnené svetríky, pochopiteľne i ďalšie kúsky zo syntetických vlákien. Dráždia totiž jemnú detskú pokožku, veď tá je niekoľkonásobne citlivejšia v porovnaní s dospelým človekom. Odborníci taktiež odporúčajú detský odev pred prvým použitím dôkladne vyprať a vyžehliť, čím sa eliminuje výskyt baktérií.

Hygienické potreby a kozmetika

Oblečenie máte skontrolované, prišiel čas na zbalenie hygienických potrieb. Reč je hlavne o týchto:

*Jednorazové plienky – kúpte si aspoň jedno balenie, veľkosť plienok od 2 – 5 kg. Zo začiatku rátajte s tým, že miniete minimálne osem až desať kusov plienok za jeden deň.

*Krém proti zapareninám na zadoček.

*Jedno balenie vlhčených utierok.

Na požičanie kozmetiky sa opýtajte

Informujte sa vopred, aké produkty vám počas pobytu v nemocnici sestričky na oddelení poskytnú. Vyhnete sa tak prípadným problémom a nedostatkom. Pre istotu si zbaľte detský sprchový šampón, olejček na premastenie pokožky, osušku i vatové tampóny. Zídu sa vám tiež vlhčené obrúsky a vatové tyčinky. Majte ale na pamäti, že pokožka novorodeniatka potrebuje iba minimum kozmetiky a nepreháňajte to ani s pracím práškom pri praní vecičiek.

Kedy začať?

S prípravou detskej výbavy do pôrodnice začnite najneskôr dva týždne pred predpokladaným nástupom do nemocnice. Niekedy sa pôrod zomelie prekvapivo rýchlo, preto je dôležité venovať sa skôr včasnému presunu do pôrodnice než baleniu tašiek.

Priestor na veci býva v niektorých nemocniciach značne obmedzený. Pokiaľ ste na pochybách, zabaľte si jednu hlavnú a jednu náhradnú tašku. V nej si ponechajte menej dôležité veci, respektíve extra kusy z nášho zoznamu. Tú vám potom partner pri ďalšej návšteve vás i spoločného dieťaťa dodatočne prinesie.

Nápomocná môže byť i:

*Odsávačka hlienov

*Ortodontický cumlík, veľkosť 0m+ aj s puzdrom

*Dve bavlnené plienky: využiť ich možno pod hlavičku bábätka

*Jednorazové podložky na prebaľovanie bábätka

*Na cestu domov autosedačka: veľkosť 1, teda od 0 do 18 kg. Ak pôjdete domov autom, buďte s partnerom vyzbrojení a nainštalujte ju do auta ideálne pred odchodom do nemocnice.

Pridať komentár