Atopický ekzém u detí – liečba a príznaky

Vedeli ste, že atopický ekzém patrí k tým najčastejším kožným ochoreniam u detí? Ako ho ale včas rozpoznať? Nielen o príznakoch a liečbe tohto nepríjemného ochorenia si povieme v tomto článku.

Atopický ekzém u detí a mladistvých

Samozrejme, že atopický ekzém sa objavuje aj u dospelých, no v oveľa väčšej miere postihuje deti a mladistvých. Majú s ním problémy aj dojčatá, pričom ide o dlhodobé a opakujúce sa ochorenie.

Čo je atopický ekzém

Atopický ekzém, inak zvaný aj ako atopická dermatitída, je zápalové kožné ochorenie s atypickým priebehom. Ekzém je z gréckeho ekzeo, teda niečo, čo sa prederie na povrch. Atopický je zase z gréckeho atopos, čo v preklade znamená zvláštny, cudzí. Ide teda o ochorenie, ktoré má zápalový charakter, pričom prebieha inak, ako je bežné, teda atypicky.

Prejavy atopického ekzému

Ako odlíšiť atopický ekzém od iných kožných ochorení? Čím sa líši od ostatných a ako sa prejavuje? Možno ho rozoznať podľa týchto príznakov:

⦁ začervenaná pokožka
⦁ opuch
⦁ drobné vyrážky na koži
⦁ svrbenie, často záchvatové
⦁ suchá koža s jemnými trhlinkami

Takzvaná kojenecká forma atopického ekzému začína už v 3. mesiaci života, a to červenými pupienkami či pľuzgierikmi, ktoré môžu šupinatieť, prípadne dokonca aj mokvať. Objavujú sa často na lícach či na brade, no postihujú aj trup či končatiny. Deti vďaka tomu nevedia spať, sú nepokojné a všetko ich svrbí.

U väčších detí sa zase ekzém presúva väčšinou do lakťových a podkolenných jamiek. Okrem typických príznakov môže dochádzať aj k popraskaniu či zhrubnutiu kože.

Dôvody vzniku ekzému

Prečo taký atopický ekzém vlastne u našich detí vznikne? Všetko to začína v našom imunitnom systéme. Deti s atopickým ekzémom majú vyššiu citlivosť a náchylnosť kože k rozličným vonkajším faktorom a látkam.

Bežne sa v našom prostredí nachádzajú rôzne látky, ktoré sa do nášho tela dostávajú nielen cez dýchacie cesty či potravou, ale aj cez kožu. Pri stretnutí sa s dieťaťom s rozhasenou či nalomenou imunitou sa tak objavia nepríjemné príznaky, a to napríklad aj tie, ktoré sme uviedli vyššie.

Aby sme to zhrnuli, ide vlastne o prehnanú reakciu organizmu dieťaťa na vonkajšie vplyvy, a to aj tie alergického, aj nealergického pôvodu.

TIP: O alergiách sa môžete dozvedieť viac z článku medical-uniform.sk o alergiách.

Atopický ekzém a môže objaviť kedykoľvek

Najčastejšie sa atopický ekzém objavuje už v dojčenskom veku, ale aj neskôr v detstve či v dospelosti. Mnoho ľudí ma dokonca aj znížený prah pre svrbenie, vďaka čomu im už aj ľahké podráždenie vyvolá záchvatové svrbenie. Deti ho často nevedia ovládať, škrábu sa, čím si len zhoršujú zápalový proces v koži.

Liečba atopického ekzému

Nakoľko sa prejavy atopického ekzému líšia od dieťaťa k dieťaťu, aj liečbu k tomu treba prispôsobiť. Okrem toho sa liečebný plán líši aj od veku pacienta. Ak atopický ekzém postihne dieťa, rieši sa nielen možná príčina, ale aj prevencia a samotná liečba.

Pri závažných príznakoch sa nastaví liečba. Nie je to však len o liekoch. Takisto treba zabezpečiť dlhodobú starostlivosť o pokožku, a to pomocou rôznych zvláčňujúcich krémov. Okrem toho treba dbať aj na prevenciu, a to vhodnou životosprávou a správnou starostlivosťou o pokožku. Pomôcť môže aj alergologické vyšetrenie.

TIP: Tipy na starostlivosť o pokožku dieťaťa počas zimných mesiacov.

Univerzálny liek? Bohužiaľ neexistuje.

Atopický ekzém je ochorenie, ktorého sa zatiaľ medicíne nepodarilo úplne zbaviť. Ani tie najúčinnejšie lieky nepomôžu dlhodobo a ochorenie sa môže kedykoľvek vrátiť. Dobrou správou však je, že pri vhodnej starostlivosti a dodržiavaní preventívnych opatrení sa môže dostať ekzém pod kontrolu.

Každé dieťa je iné a na každé fungujú iné lieky a liečebné postupy. No ak nájdete ten správny, nielenže mu od ekzému uľavíte, ale aj predídete možným komplikáciám v budúcnosti.

Pridať komentár