Alergia na spermie? Častejšia, než by ste čakali!

Nielenže spôsobuje nepríjemné pocity po každom pohlavnom styku, no môže znamenať aj problémy s otehotnením. Čo by ste o nej mali vedieť?

Podľa štúdie uvedenej na výročnom zasadnutí spoločnosti The American College of Allergy, Asthma, and Immunology, touto alergiou trpí až 12% amerických žien, ale postihnutí môžu byť i muži. V našich končinách je diagnóza taktiež dobre známa. Stretli ste sa s ňou? Nevyhýba sa ani mužom!

Alergia na spermie je odborníkom známa len krátko – prvý výskyt bol zaznamenaný až v roku 1967. Ide o prehnanú reakciu imunitného systému na niektoré zložky semena. Príčinou sú buď prítomné bielkoviny, prípadne stopové zvyšky alergizujúcich potravín. Alergia sa môže prejaviť aj po mnohých rokoch pravidelného, nechráneného styku. Precitlivenosť na mužský ejakulát máva veľa príčin, ktoré je potrebné poznať, pokiaľ chceme alergiu vyliečiť. Najskôr je však potrebné (s)poznať samotné príznaky.

Čím skôr, tým lepšie

Včasné rozpoznanie symptómov pomáha predchádzať neskorším nepríjemnostiam, akými sú vyrážky, svrbenie intímnych partií, bolestivé milovanie či nemožnosť otehotnieť. Alergia na mužské semeno sa môže prejaviť celým arzenálom viac či menej nebezpečných príznakov s rôznym stupňom intenzity. Medzi tie najčastejšie patria: 

  • pálenie a bolesť
  • žihľavka 
  • opuch postihnutého miesta
  • začervenanie intímnych miest
  • vyrážka a svrbenie 
  • silné sťahy maternice 
  • zápaly pošvy 

V prípade alergickej reakcie sa jedná zväčša o lokálne podráždenie časti tela, ktoré príde do kontaktu s ejakulátom. U žien sa prejavy obvykle objavia na vulve či vo vnútri vagíny, u mužov na penise a v jeho okolí (v prípade análneho sexu aj v oblasti análneho otvoru). Nezriedka vyskytnú symptómy ovplyvňujúce celé telo, napríklad muži s alergiou na vlastné spermie môžu ihneď po ejakulácii pociťovať silnú únavu, návaly horúčavy a stav podobný chrípke. Posvieťme si ale na komplikácie, ktoré alergia na mužské spermie spôsobuje ženám, hlavne pri snahe otehotnieť.

Iný partner?

Možno vám po prečítaní predchádzajúcich riadkov napadla otázka, či by problém zmizol po výmene partnera. Ako sme už spomenuli, alergická reakcia totiž vzniká ako odpoveď na niektorú z látok obsiahnutých v spermiách. Alergizujúca zložka spermií môže byť buď jedinečná, alebo spoločná pre spermie mnohých mužov. Odporúčania zmeniť muža nebývajú v tomto prípade príliš účinné.

Často si ju zamieňame

Niektoré príznaky alergie na spermie sú podobné vaginálnym mykózam a infekciám. Presne v tom spočíva jej zákernosť a niet divu, že v samých počiatkoch býva neraz liečená nesprávne.

Aby toho nebolo málo, alergie na spermie rozdeľujeme do dvoch skupín. Histamínová alergia sa prejavuje pálením a svrbením v oblasti vonkajších rodidiel po nechránenom pohlavnom styku. Koža je začervenaná, svrbí, spravidla sa objavia vyrážky až pľuzgieriky. Tieto problémy nastávajú veľmi rýchlo po sexe – približne do piatich minút. Druhou možnou alergiou je porucha bunkovej imunity, pri ktorej si žena vytvára protilátky proti spermiám partnera. Kľúčová je preto správna diagnostika. Práve zvýšená bunková imunita môže byť príčinou poruchy plodnosti partnerov.

Je to alergia?

V tomto zistení vám pomôže jednoduchý trik. Milujte sa s kondómom. Pokiaľ svrbenie alebo začervenanie nespozorujete, s veľkou pravdepodobnosťou sa jedná o histamínovou alergiu, na ktorú stačí použiť bežne dostupné antihistamiká. Je určite potrebné vyhľadať alergiológa, aby diagnózu potvrdil a nasadil efektívnu liečbu. Mimochodom, táto forma alergie je pomerne vzácna a vyskytuje sa približne u jednej ženy z dvoch stoviek.

Najjednoduchší spôsob liečby

Postup liečby alergie na ejakulát, ako i miera úspešnosti, závisia predovšetkým na príčine ťažkostí. Platí, že ľahšie sa liečia stavy vyvolané stopovým množstvom zvyškov potravín obsiahnutých v spermiách. Postačí, aby si partner minimálne na tri týždne odoprel vybrané potraviny s podielom alergénov. Za ten čas sa organizmus od nežiadúcich látok očistí. Stravovanie s vylúčením alergénov je potom nutné dodržiavať aj naďalej. Ak sa vám do diéty príliš nechce, respektíve omylom predsa len skonzumujete niečo nevhodné, použite preventívne kondóm.

Otehotneniu ne(za)bráni

Na druhej strane, poruchy bunkovej imunity bývajú oveľa častejšie a vyskytujú sa až u polovice párov, ktoré majú problém s počatím. V danom prípade je potrebné navštíviť imunológa. Pri liečbe sa v prvom rade odporúča pohlavný styk s kondómom a kortikoidné lieky pre ženu. Tým sa dočasne zamedzí styku partnerkinho genitálu s antigénmi mužského semena a imunitný systém ženy zabúda, že spermie sú, obrazne povedané, nepriateľ. Zároveň sa ženina imunita tlmí aj podávaním liekov. 

U niektorých žien, bohužiaľ, napriek všetkej snahe liečba nezaberá. Znamená to pre ne nutnosť používania kondómu. No čo ak túži po bábätku?

 Dieťa možno väčšinou počať iba za asistencie lekárov metódou in vitro (tzv. zo skúmavky). Pri vnútromaternicovej inseminácii sa spermie dopravia priamo k vajíčku a protilátkam sa tak vyhnú. Otehotnenie je teda možné a pravdepodobné, no problém treba riešiť s odborníkmi.Pri umelom oplodnení sa bielkovina zo spermií vyfiltruje a vajíčko je oplodnené iba očistenou spermiou. Na ďalší vývoj embrya alergia nemá vplyv, uchytenie aj ďalší vývoj by mali prebehnúť bez problémov.

Pridať komentár