Aký šport je pre vaše dieťa najvhodnejší?

V dnešnej dobe, keď býva čoraz náročnejšie odviesť pozornosť dieťaťa od počítačových hier, mobilu a internetu, je odpoveď na otázku: „Akým športom ho zaujať?“, obzvlášť dôležitá.

Šport by mal deťom prinášať predovšetkým radosť, zábavu a práve vďaka nemu pomôcť nadobudnúť pozitívny vzťah k pohybu ako takému. Nedá sa ale jednoznačne určiť, aký druh športu je pre ne najvhodnejší. Správne vedenie je to, na čom záleží. Napriek tomu medzi jednotlivými aktivitami nájdeme rozdiely. Kým podaktoré športy budujú kondíciu a rozvíjajú telo komplexným spôsobom, iné môžu dieťa nevhodne, a najmä jednostranne preťažovať.

Športujúci rodičia? Jasná výhoda

Pokiaľ sa dieťa narodí do rodiny, kde je šport na každodennom poriadku, športujúci rodičia mu idú žiarivým príkladom a nabádajú ho k pohybu, o tom niet pochýb. Ak do danej kategórie ľudí nepatríte, nezúfajte. Veď v dnešnej dobe máte na výber z množstva pohybových kurzov určených i pre tých najmenších, vrátane bábätiek. Ako si však spomedzi nich vybrať?

Do siedmich rokov

Podľa odborníkov je vhodné začať s pohybom čo najskôr, ideálne do siedmich rokov veku dieťaťa. Šport znamená pre deti viac, než by ste čakali – i možnosť získania správnych návykov. Vďaka nemu deti získajú pomyselný základ k zdravému stravovaniu a osvoja si pravidelný režim. Športovci sú oveľa prispôsobivejšie a schopnejší zdolávať prekážky či stres. Menej často trpia škodlivými návykmi, akými sú fajčenie, alkoholizmus, drogy, pasívne trávenie voľného času pri počítači či sledovanie televízie. Tušili ste, že hoci človek postupom veku šport zanechá, mozog ostáva správne naprogramovaný a schopnosť adekvátnej reakcie či adaptability pretrváva?

Stačí pozvoľný začiatok

Aktívne športovanie detí nemusí byť podmienené skorým začiatkom s pohybom už v predškolskom veku. Pre deti do štyroch rokov je postačujúce, keď chodia s rodičmi na dlhé prechádzky, do prírody, jazdia na odrážadle, respektíve trojkolke alebo kolobežke. Efektívne spevňuje stred tela, chrbtové svalstvo, uľahčuje dýchanie a formuje brušné svaly. Pri správnom odraze posilňuje horné a dolné končatiny od panvového dna až po lýtkové svalstvo. Jazda na kolobežke taktiež zlepšuje prekrvenie dolných končatín a pôsobí proti vzniku kŕčových žíl.

Pozor na demotiváciu

No pozor! Experti varujú pred cieleným športovaním a predčasnou voľbou konkrétneho športu, čo žiaľ vedie k strate motivácie dieťaťa. Aj keď sú znalci presvedčení o nesporných výhodách, ktoré šport deťom prináša, s organizovanými a hlavne časovo náročnými tréningami neodporúčajú začať skôr než v ôsmich rokoch. Pri športovaní menších detí je nesmierne dôležité dávať pozor na preťaženie.

Výnimky potvrdzujú pravidlo

Napriek tomu existujú športy, s ktorými radno začať už v predškolskom veku. K nim patrí gymnastika, krasokorčuľovanie či ľadový hokej. Pri prvých dvoch zmienených športoch sa ale včasná príprava podpisuje na pohybovom aparáte dieťaťa a pre postupné zmeny jeho telesnej stavby dochádza k  skoršiemu ukončeniu aktívneho pôsobenia. Opatrnosť je potrebná aj pri ľadom hokeji. Ten síce núka možnosť dlhšej kariéry a uplatnenie v zahraničí, no predstavuje, žiaľ, jednostrannú záťaž vedúcu k preťaženiu pohybového aparátu. Ak vyberáte športový krúžok pre syna, ani futbalom nič nepokazíte. Je to šport, ktorý za každých okolností zaberie, vzbudí záujem a chlapca nadchne natoľko, že krúžok bude navštevovať „dobrovoľne“ a rád.

Dieťa by si malo vedieť povedať, ktorý šport a v akej frekvencii by ho bavil. O tom, že jeho voľba bola správna, svedčí, že sa ako sa dieťa teší na tréningy, s nadšením rozpráva svoje zážitky a s kamarátmi zo športového družstva sa stretáva aj nad rámec pravidelných tréningov.

Joga pre deti

Stojí určite za zváženie. Dôvodov je pritom hneď niekoľko. Až v posledných rokoch sa prišlo na to, že aj u detí možno práve vďaka cvičenie jogy dosiahnuť ohromné výsledky. V detskej joge sa deti učia rovnaké pozície ako v joge pre dospelých. No vysvetľovať deťom jednotlivé pozície by bolo pre ne nudné, únavné a odvrátilo ich pozornosť. Deti sú predsa zvedavé a pripravené učiť sa novým veciam formou hry, rozprávok a dobrodružných príbehov. Pýtate sa, aký osoh prináša joga dieťaťu? Detská joga dodáva deťom pocit slobody a uvedomenia si vlastného tela. Rozvíja detskú fantáziu a radosť zo života. V joge nejde o súperenie, víťaza a ani porazených. Cvičením jogy si deti osvoja správne držanie tela, silu, pružnosť, rovnováhu, sústredenosť, sebavedomie a pevnú vôľu.

Skvelé karate

Tréning karate je perfektný spôsob, ako sa naučiť brániť, spoznať nových kamarátov a udržať sa fit. Pre deti je to okrem toho zábava! Veď počas tréningov sa zvykne používať celý rad zábavných pohybových hier a nácvikov. Karate je možné začať trénovať už v pomerne nízkom veku (škôlkari, predškolské deti …), a čoraz väčšej obľube sa teší aj u dievčat. Pre ne je karate vhodné nielen ako nástroj sebaobrany, ale i spôsob precvičovania problémových partií.

Plávanie je vždy dobrý nápad!

Plávanie prináša deťom nielen uvoľnenie, ale má pre ne mnohé, nielen zdravotné prínosy. Plávanie u detí prispieva k zlepšeniu koordinácie jednotlivých častí tela. Nezaťažuje kĺby a preto je vhodné v každom veku. Plávať môžu aj deti so zdravotným obmedzením. V porovnaní s inými detskými športovými aktivitami dochádza pri plávaní k najmenšiemu počtu úrazov. S formálnou plaveckou výučbou sa neodporúča začať pred štvrtým rokom veku dieťaťa. Až po tomto roku je väčšina detí pripravených plávať už v tej „vážnejšej“ rovine. Čo to znamená?

Vo veku štyri až päť rokov je dieťa schopné splývať na hladine, ponoriť hlavu pod vodu na päť až desať sekúnd, prejsť z postavenia do plaveckej pozície bez pomoci, kĺzať cez vodu, používať koordinované kopanie i pohyby rúk. Dieťa staršie ako šesť rokov dokáže zadržať dych na dlhšiu dobu, plávať pod vodou a zbierať predmety z dna bazéna. Zvládne skočiť do bazéna a samostatne vyplávať. Môže sa začať učiť všetky plavecké štýly. Nadobudne vytrvalosť a vie plávať už aj na dlhšie vzdialenosti.

 

Pre dievčatá tenis i tanec

Tenis je ideálny pre dievčatá od desať do osemnásť rokov. V tomto období prechádzajú pubertou a svoje kamarátky chcú zaujať napríklad tým, že sa venujú známemu a prestížnemu športu. Tanečných krúžkov neustále pribúda. Najčastejšie sa do nich prihlasujú malé dievčatá s ambíciou byť raz profesionálnymi tanečnicami alebo teenageri, ktorí si týmto spôsobom potrebujú vybiť nahromadenú energiu.

Kolektívny šport?

Jednoznačne ÁNO! Kolektívne športy stimulujú sociálny rozvoj dieťaťa, schopnosť adaptovať sa na kolektív, spolupracovať s ostatnými, a tým potlačiť vlastné ego. V kolektívnych športoch sa vyhráva aj prehráva spoločne. Zdieľaná radosť je, ako sa hovorí, potom dvojnásobná.

Pozor na prehnanú súťaživosť

Dôvod je celkom jednoduchý. Nie každé dieťa je prirodzene súťaživé, to ale nemusí znamenať, že ho nebaví samotný šport. „Minimálne spočiatku je dobré preferovať výkony potomka a jeho pokroky pred tým, či je lepší alebo horší ako niektorý z jeho rovesníkov,“ tvrdia odborníci. Pestovanie súťaživosti v príliš ranom veku spravidla ústi do obáv a strachu dieťaťa, či je dostatočne dobré.

Dôležité zhrnutie v kocke

  • K športu motivujte deti odmalička. Pohybové aktivity smerujú k ich zdravému vývinu, zábave a prirodzenému kontaktu s rovesníkmi.
  • Väčšinou sa odporúča už predškolský vek. No keďže každé dieťa je iné, konkrétne odporúčanie neexistuje.
  • Príliš včasná špecializácia môže byť na škodu. Tá sa, a to celkom prirodzene, dostaví u dieťaťa okolo desiateho roku života.

Keď je očividné, že dieťa má pohybové zručnosti, avšak nedokáže úplne presne definovať, čomu sa chce v nasledujúcich rokoch venovať, prevezmite iniciatívu vy – jeho rodičia. Akonáhle vidíte, že si rozumie s inými deťmi a prejavuje tímového ducha, existuje predpoklad, že vynikne v kolektívnych hrách. Pokiaľ má zas súťaživú povahu, ideálne kombinovanú s rýchlosťou, mohlo by excelovať v atletike. Pomôcť s výberom vhodného športu pre dieťa dokážu aj špecializované centrá na základe testov.

Pridať komentár