Ako zvládnuť začiatok školského roka

Mnoho detí prežíva blížiaci sa koniec prázdnin zle. Začiatku školského roka sa desia a už len pripomenutie toho, že budú mať ísť do školy, im nie je zrovna príjemné. Áno, sú aj deti, ktoré si z toho ťažkú hlavu nerobia. No koľkí z nás to mali v detstve podobne?

Stres pre obe strany

September nie je stresujúci iba pre samotné deti. Nákupy školských pomôcok, nové finančné výdavky na školu, ranný chaos, zladenie poobedných krúžkov či rodičovské združenia sú strašiakmi, s ktorými sa musí vysporiadať nejeden rodič.

Ako to urobiť tak, aby deti nemali stres zo školy a rodičia sa z toho všetkého nezbláznili?

Tipy, ako zvládnuť školský rok

Už v lete to nebýva ľahké, nakoľko deti síce majú dva mesiace prázdnin, no rodičia nie. Po lete však príde jeseň a s ňou toľko nových povinností pre obe strany, že leto nakoniec nakoniec naozaj nebolo tak zlé. Ako teda zvládnuť začiatok školského roka?

Pomôžte dieťaťu zvládať stres

Možno ste už zažili situáciu, kedy vaše dieťa už len vstalo so zlou náladou. Prípadne sa so zlou náladou vrátilo zo školy. Hold, nie každý deň je prekrásny. Veď ani ten váš nie je každý úžasný. Ak však bude vyvolávať konflikty, prípadne nebude chcieť absolútne spolupracovať, treba to dať do poriadku.

Porozprávajte sa s ním

Zaujímajte sa o to, aký mal deň, čo sa stalo v škole, či čo je nové s jeho kamarátmi. Samozrejme to nie je vhodné robiť formou výsluchu, ale s deťmi prosto treba komunikovať. Budú tak vedieť, že sa o ne zaujímate a navyše budete mať prehľad o tom, čo ich teší, poprípade trápi.

Buďte mu príkladom

Ukážte mu na svojom príklade, ako sa zvládajú krízové situácie. Ako sa zvláda stres. Ak ho predsa nedokážete zvládnuť vy sami, ako to má dokázať dieťa? Ukážte mu, že aj keď toho máte vyše hlavy, dá sa si s tým poradiť.

Doprajte si všetci dostatok spánku

Nezabudnite, že nedostatok spánku zvyšuje stres. Predsalen, ak sa ráno zobudíte celý dolámaný a nevyspatý, asi ťažko sa vám bude dobre vstávať. To isté platí aj u detí. A tie dokonca potrebujú dlhší spánok ako my. Dohliadnite teda na to, aby išli spať dostatočne skoro.

TIP: Okrem samotného spánku je vhodné dbať aj na to, s akou náladou idú do postele. Pretože ak sú nahnevané či smutné, nebude sa im dobre spať a určite ani vstávať nebudú s najlepšou náladou. Veď poznáte to sami na sebe. Spánok ale aj iné faktory ovplyvňujú imunitu u deti. Prečítajte si: Aké sú základy pre vybudovanie silnej detskej imunity.

Nechajte si čas každý sám pre seba

Aby všetko fungovalo tak, ako má, je dôležité, aby bol každý člen rodiny spokojný. Je preto vhodné, aby si cez týždeň každý našiel čas aj sám na seba. Niekto rád športuje, iný hrá spoločenské hry a ďalší číta knihy.

Aj keď je toho možno na všetkých veľa, je viac než dobré, ak si každý nájde čas aj na svoje vlastné aktivity. Škola predsa nie je všetko. Isto sa cez deň nájde čas popri povinnostiach a škole či práci aj na vlastné hobby. Uvidíte, že všetci budete oveľa spokojnejší.

Nezabudnite ani na spoločné aktivity

Aj keby ste stíhali len jeden spoločný film týždenne či krátku prechádzku, určite to pomôže. Deťom treba dať najavo, že so školským rokom neprišli o všetok váš a aj ich čas. Mnoho detí potom len vyhľadáva situácie, aby ste si ho všimli. A sami dobre viete, že tie situácie nebývajú práve pozitívne.

Keď je dieťa choré

Toto pozná snáď každý rodič. Ráno vstanete, chcete vychystať deti do školy a zrazu vám jedno zahlási, že mu nie je dobre. Čo teraz? V týchto situáciách je vhodné zachovať takisto kľud. Dieťa sa možno len snaží vyhnúť škole a možno chce na seba len upútať pozornosť. Každopádne treba zistiť, kde je pravda a v prípade potreby navštíviť lekára.

TIP: Začiatkom školského roka býva veľa detí chorých. Nové prostredie, veľa detí na jednom mieste a do toho premenlivé počasie, to dá imunite zabrať. Aby ste sa vy aj vaše ratolesti vyhli horúčkam a rôznym ochoreniam, dopĺňajte si do tela rôzne vitamíny a jedzte veľa ovocia a zeleniny. A ak to predsalen nepomôže, vsaďte na lieky, ktoré pomôžu.

Stres nie je len zlý

Nezabúdajte, že určitá miera stresu je v poriadku. Prajeme vám príjemný školský rok bez zbytočných hádok a stresových situácií.

Pridať komentár