Ako zrenovovať nábytok do detskej izby

Detská izba je špeciálnym miestom. Vaše ratolesti tu strávia veľa času. Ak uvažujete o jej facelifte, pokúste sa vytvoriť inšpiratívne a zábavné prostredie.

Nový náter na stene dokáže zázraky. Nezabudnite ani na ďalšie veľké plochy v miestnosti – podlahu, najlepšie s kobercom, textílie a nábytok. Či už ide o súpravu stolov a stoličiek, hojdaciu stoličku, posteľ, stôl alebo komodu, renovácia alebo aspoň premaľovanie nábytku vášho dieťaťa je jednoduchý a kreatívny spôsob, ako dať tejto miestnosti dušu.

Zoznam krokov:

  1. Premýšľajte o farbe
  2. Nájdite vhodný pracovný priestor
  3. Pripravte si povrch
  4. Odstráňte starý náter
  5. Naneste základný náter
  6. Maľujte

Zoznam náradia a materiálu: 

• Kladivo

• Klince

• Skrutky (voliteľné)

• Skrutkovač

• Lepidlo na drevo (voliteľné)

• Maskovacia páska

• Noviny

• Handry

• Brúsny papier s nízkou drsnosťou

• Pásová brúska (voliteľné)

• Brúsny papier so strednou drsnosťou

• Interiérový základný náter vhodný na detský nábytok

• Interiérová farba vhodná na detský nábytok

• Štetce strednej veľkosti

• Vhodné oblečenie

• Riedidlo – podľa typu farby

Pozrime sa na detailný postup renovácie nábytku do detskej izby. 

Krok 1:  Premýšľajte o farbe

Začnite premýšľaním o farebnej schéme miestnosti. Ak maľujete aj steny, naplánujte si, ako sa farby miestnosti a farby nábytku budú navzájom dopĺňať. Ak nechávate steny aké sú, môžete izbe pridať cveng farebným nábytkom. Len sa uistite, že sa farby dopĺňajú alebo vznikne harmonický kontrast.

Vyberte si farby podľa toho, ako ovplyvňujú náladu a vnímanie:

Zelená. O farbe prírody, zelenej, sa hovorí, že posilňuje sebavedomie a naznačuje nádej, upokojenie a pokoj.

Modrá. Odtiene modrej ako napríklad farba oceánu a nebovomodrá vyvolávajú pocity pokoja a duchovnosti, takže sú dobrou voľbou pre pokojnú spálňu.

Červená. Červená farba, ktorá sa používa ako protiklad k neutrálnym farbám, oživí detskú izbu. Používajte ju opatrne, radšej na menšie plochy, pretože môže vyvolávať úzkosť alebo agresivitu.

Ružová.

Prvá voľba malých dievčatiek. Podvedome si vyberajú veľmi vhodnú a príjemnú farbu. Ružová zjemňuje účinky farieb, z ktorých je namiešaná, teda bielej a červenej. Považuje sa za farbu lásky, vnútornej čistoty a súcitu. Označuje sa aj ako farba srdca. Výborne pôsobí proti hnevu a samote. Pre svoje harmonizačné účinky sa obzvlášť hodí do detskej izby. 

Žltá. Veselá a dynamická, žltá je skvelou voľbou pre rozjasnenie a zahriatie každej miestnosti. Hovorí sa tiež, že je to farba intelektuálov. Žltá povzbudzuje tvorivé myslenie, sebavedomie a kreativitu. Priaznivo pôsobí na duševné rozpoloženie. Podporuje pamäť a nervovú sústavu.

Biela. Biela predstavuje mier, vieru, radosť, čistotu a pokoj. Odráža svetlo, vďaka čomu bude miestnosť jasná a priestranná. Bez veselých doplnkov však môže pôsobiť chladne a sterilne. Je najťažšie udržať ju čistú, keďže malé rúčky rady capkajú po stenách, prípadne na ne kreslia.

Fialová. Rôzne odtiene fialovej vyvolávajú rôzne pocity. Deti zvyčajne reagujú na energiu žiarivo fialovej, ktorú najmä dievčatká často uvádzajú medzi svojimi obľúbenými farbami. Sýta fialová sa považuje za farbu duchovna, inšpirácie a originality. Do detskej izby je veľmi vhodná najmä svetlofialová farba – lila.

TIP: Ako vymaľovať detskú izbu. Ktoré farby sú najlepšie?

Krok 2: Nájdite vhodný pracovný priestor

Ak je to možné, odneste nábytok z miestnosti a pracujte v inom priestore, napríklad v garáži, dielni alebo pri peknom počasí vonku. Ak ste vnútri, pracujte v dobre vetraných priestoroch. Výpary z farby a riedidiel sú jedovaté a v uzavretom priestore môžu byť veľmi silné. Najlepšie vetranie máte pri práci v otvorenej garáži alebo vonku.

Bezpečnostné upozornenie!

Nikdy nemaľujte v blízkosti extrémneho tepla alebo otvoreného ohňa. Farby, riedidlá a škvrny sú vysoko horľavé a môžu sa vznietiť.

Krok 3: Príprava povrchu

Aká by to bola renovácia bez potrebných opráv? Možno ovísajú madlá skriniek alebo vypadlo dno zo zásuvky na komode. Na tieto chybičky sa musíte pozrieť.

Ak potrebujete urobiť drobné opravy nábytku, urobte to skôr, ako začnete s čímkoľvek iným. Potrebujete iba trošku času navyše. Aj keď nie ste majster opravár, mali by ste byť schopní opraviť komodu alebo detskú postieľku pomocou kladivka, skrutkovača, pár klincov alebo skrutkami a lepidlom na drevo. 

Po oprave je čas na premaľovanie. Uistite sa, že nábytok nachystaný na maľovanie je suchý a bezprašný. Voda a nečistoty môžu zničiť čerstvé vrstvy základného náteru a farby.

Maskovacou páskou pripevnite na zem noviny alebo veľký kus látky či plachty, aby ste podlahu ochránili pred pokvapkaním či postriekaním. Skôr, ako začnete maľovať, vyberte z nábytku zásuvky  a všetko príslušenstvo.

Krok 4: Odstráňte starý náter

Starý náter na nábytku odstráňte brúsením brúsnym papierom so stredne nízkou drsnosťou. Dbajte na to, aby ste brúsili po kresbe dreva, nie naprieč. Všetky stopy spôsobené šmirgľovaním krížom cez kresbu zostanú viditeľné.

Odstráňte všetok starý náter a vyhlaďte všetky nedostatky v dreve. Opatrne obrúste ozdobné detaily a zakrivené plochy.

Ak chcete rýchlo odstrániť povrchovú úpravu z veľkého predmetu, môžete použiť pásovú brúsku. Buďte však opatrní, aby ste nepoškodili predmet prílišným brúsením. Dokončite vyhladením celého kusu brúsnym papierom s nízkou drsnosťou.

Krok 5: Naneste základný náter 

Nábytok napenetrujte pomocou penetračného náteru (základného náteru), ktorý je zafarbený na rovnakú farbu ako farba, ktorú budete používať. Uľahčíte si prácu tým, že potom môžete naniesť menej náterov farby. Základný náter je obzvlášť dôležitý, ak nábytok nebol nikdy natretý farbou alebo ak bol kus natretý nedokonalo. Naneste základný náter stredne veľkým štetcom alebo malým valčekom. Nechajte úplne vyschnúť.

TIP NA ZÁVER:  Viac o tom ako zariadiť detskú izbu alebo na čo si dať pozor a čomu sa vyhnúť.

Krok 6: Maľujte

Pomocou iného štetca alebo valčeka strednej veľkosti naneste na nábytok rovnomernými ťahmi zvolenú farbu. Zakryte celý povrch. Neaplikujte príliš hrubú vrstvu, pretože môže stekať a zaschnúť do nepekných stekancov. Ak nanesiete príliš veľa, prebytočnú farbu utrite čistou handrou. Vždy je lepšie urobiť niekoľko tenkých vrstiev namiesto jednej hrubej. Nábytok nechajte medzi jednotlivými nátermi vyschnúť.

Užitočný tip

Najlepšie je nepoužívať nábytok najmenej týždeň. Farba bude pôsobiť sucho, ale môže sa ľahko rozmazať alebo poškriabať. Nenasadzujte príslušenstvo (zásuvky) skôr, ako náter úplne vyschne.

Pri maľovaní detského nábytku je dôležité vybrať si farbu s nízkym obsahom prchavých organických zlúčenín. Dobrou voľbou je aj farba na drevo , ktorá je určená priamo na drevené detské hračky.  Deti pri hračkách či nábytku strávia veľa času, zároveň v izbičke aj spia. Preto musíte dať naozaj veľký pozor, aby ste použili vysoko kvalitné produkty, ktoré sú určené špeciálne pre malé detské rúčky.

Vysoko kvalitné farebné produkty majú znížené množstvo prchavých organických zlúčenín. V porovnaní s tradičnými latexovými farbami tieto výrobky uvoľňujú menej výparov. Neriedia sa bežným riedidlom, ale vodou. Sú ľahko umývateľné a oteruvzdorné.

Hotovo! Urobte krok späť a obdivujte svoju prácu.

Pridať komentár