Ako zariadiť detskú izbu. Na čo si dať pozor a čomu sa vyhnúť.

Ako zariadiť deťom izbu správnym spôsobom tak, aby sa v nej naši potomkovia dobre cítili a radi v nej spali? Aby bolo jednoduché udržať v nej poriadok? Ponúkame vám tie najlepšie tipy a rady, ako rozumne zariadiť detskú izbu.

Aká veľká je izba a koľko detí v nej bude bývať?

Pred tým, ako sa pustíte do aranžovania detskej izby, zvážte dostupnú podlahovú plochu a počet a vek detí zdieľajúcich izbu. Tieto premenné majú výrazný vplyv na usporiadanie izby. Pri návrhu zvážte aj požadované činnosti, pre ktoré by mala izba slúžiť.

Základné požiadavky, ktoré má každý rodič a dieťa na detskú izbu, sú tieto:

  • deti v izbe spia;
  • deti v izbe pracujú – študujú, píšu si úlohy, tvoria;
  • deti sa v izbe hrajú a trávia v nej voľný čas;
  • deti v izbe prijímajú návštevy – kamarátov.

Na všetky tieto činnosti by mal byť v detskej izbe vyhradený priestor, a to aj v prípade, že máte k dispozícii podlahovú plochu len osem až desať metrov štvorcových, čo nie je plnohodnotná izba, ale pol-izba.

Tu sa môže realizovať tatinko

Návrh usporiadania miestnosti si spracujte najskôr na papieri. Vyhnete sa tak chaotickému presúvaniu nábytku. Ceruzka a papier vám určite pomôžu ušetriť čas a námahu.

Ak je otecko k dispozícii a má čas priložiť ruku k dielu, táto plánovacia časť je skvelá úloha preňho.

Využite online plannig 

Ak potrebujete pomoc s plánovaním detskej izby využite online planning, sú to aplikácie ktoré dnes už má väčšina veľkých predajní s nábytkom. 

Pomocou jednoducho ovládateľných nástrojov si môžete izbu zariadiť dizajnovým nábytkom, ktorý presne zapadá do skutočných rozmerov miestností. Vyberáte, kombinujete a skúšate rôzne možnosti a štýly.

Váš dokončený návrh si môžete zobraziť v 3D a vytlačiť vrátane informácií o rozmeroch rovnako, ako by to urobil skutočný architekt. Takéto programy takisto vedia vypočítať, koľko stojí výsledná zostava a pripravia vám zoznam všetkých výrobkov.

Rozdeľte miestnosť na zóny

Rozdelenie miestnosti na zóny vám poskytne predstavu o dostupnej podlahovej ploche pre jednotlivé požadované činnosti.

Na nákrese vytvorte štyri rovnaké zóny.

Pôdorys detskej postele umiestnite do jednej zóny. Posteľ je zvyčajne umiestnená pri stene oproti dverám. Keď dve alebo viac detí zdieľajú jednu izbu, budete potrebovať dve zóny na spanie.

Pomenujte požadovanú aktivitu, napríklad hranie sa, štúdium, leňošenie, používanie počítača, hranie stolových hier alebo kreslenie, a priraďujte ich do zostávajúcich zón. Pôdorysy nábytku, ktorý je potrebný pre jednotlivé vybraté činnosti, umiestnite do príslušnej zóny. Napríklad študijná – tvorivá zóna zvyčajne vyžaduje študentský stôl, stoličku a poličku.

Ak chystáte izbičku pre bábätko, vedzte, že veľmi pravdepodobne strávi prvý rok až dva roky života vo vašej spálni. Preto je lepšie izbu dizajnovať už pre väčšie dieťa a myslieť na to, že vlastnú izbu začne dieťa naplno využívať až ako škôlkar

Skrine – organizované úložisko

Bez organizovaného skladovania oblečenia, plienok,  hračieka športových potrieb detská izba pôsobí (a vo väčšine prípadov aj je) preplnená, neorganizovaná a nefunkčná.

Ideálne na zabezpečenie čistých a usporiadaných skladovacích priestorov je jedna centrálna skriňa na oblečenie a väčšie predmety a viac menších skladovacích priestorov prispôsobených veku detí.

Regály, police, zásuvky, skrinky, háčiky, vešiaky, organizéry na stenu a koše je možné skombinovať tak, aby vyhovovali presne dostupnému miestu na mieru. Tieto jednoduché skladovacie predmety vám pomôžu vytvoriť efektívny priestor, ktorý má stále veľa osobnosti.

Vstavané police a skrinky poskytujú trvalé úložné priestory v miestnosti. Hoci ide o väčšiu investíciu, poskytujú naozaj veľa miesta na odkladanie. Na druhej strane, ak ich raz postavíte, nie je možné ich v miestnosti presúvať.

Otvorené skrinky a police na stenu majú skôr dekoratívnu úlohu, keďže čokoľvek do nich a na nich uložíte, bude viditeľné. Keďže najmä menšie deti upratujú hračky spôsobom „nasypem všetko na kopu a je upratané“, zvážte, či neinvestujete radšej do uzatvorených skriniek.

Plastové kontajnery navrhnuté tak, aby sa zmestili pod posteľ alebo do zásuviek pod posteľ, poskytujú ďalší úložný priestor. Dajte však pozor, aby ich vysunutie a zasunutie deti zvládli samé – ináč im budete musieť pri manipulácii s nimi asistovať až kým nepovyrastú.

Ak vás dieťa presvedčilo, že obstarať mu domáce zvieratko je dobrý nápad, musíte rátať aj s priestorom pre klietku či peliešok. Zvieratká sa zvyčajne umiestňujú na pokojné miesto bez prievanu, odkiaľ majú dobrý výhľad po miestnosti.  

Kúpiť či nekúpiť deťom domáce zvieratko? Viac sa dočítate tu

Ďalšie nápady

V menších spálňach, ktoré zdieľajú dve alebo viac detí, zvážte poschodové postele.

Sú vhodné pre väčšie deti, keďže menším hrozí riziku pádu zo schodíkov alebo rebríka. Na lakovanom dreve či hladkom kove sa nožička v ponožke alebo pančuške ľahko pošmykne.

Poschodovú posteľ dnes zoženiete aj kombinovanú – spodné lôžko má rozmer 140×200 cm a horné štandardne 90x200cm. Kým sú deti malé, môžete ich ukladať na spodné lôžko, kde sa pohodlne zmestia dve deti naraz. Keď zvládnu bezpečne sa pohybovať po schodíkoch, rozdelia sa na dolnú a hornú posteľ. (Očakávajte však konflikt, obe deti budú chcieť byť iba hore alebo iba dolu).

Ak zariaďujete malú izbičku, dobrým pomocníkom je nábytok, ktorý slúži na viac ako jednu funkciu, čím šetrí cennú podlahovú plochu.

Napríklad malý stolík a stoličky sú ideálne na hranie hier, usporiadanie čajovej párty, zostavenie modelu alebo nakreslenie obrázka. Niektoré poschodové postele majú aj pripevnené stoly, komody a úložné stupne zabudované do jedinej jednotky šetriacej priestor.

Medzi dve oddelené postele umiestnite nízku súpravu otvorených políc, aby ste rozdelili izbu, a tak dajte každému dieťaťu vlastný osobný priestor. Koberec s tematickou oblasťou – napríklad závodná dráha, farma, abeceda, vesmír, zoo alebo džungľa – vytvorí príjemné miesto na hranie.

Svetlo a dvere

Do detskej izby vyberajte kvalitné interiérové dvere. Keď budú deti väčšie, budú potrebovať pocit súkromia. Na dverách detí v školskom veku často nájdete nápisy typu: “Zákaz vstupu! Vstúpiť môže len ten a ten… ”

Tieto dvere budú určite namáhané – aj najpokojnejšie deti majú chvíľku, kedy tresknú dverami tak, že okolo nich opadá omietka. Takisto je veľmi efektné pri naháňačke za sebou dvere zabuchnúť celou silou.

Na kľučky od dverí budú vešať rôzne predmety a jej pevnosť budú testovať aj vlastnou váhou. Dvere by všetky tieto nepríliš jemné prístupy mali vydržať. 

Zvážte aj zdroje svetla, najmä s ohľadom na štúdium a prácu detí na stoloch. Vyhnite sa umiestneniu pracovných plôch tak, že si deti pri zažatom svetle budú cloniť.

Budete potrebovať centrálny zdroj svetla, zvyčajne lampu v strede miestnosti a takisto nočné lampky s tlmeným svetlom k posteliam. Keď deti povyrastú, budú si večer v posteli čítať. Budú potrebovať zdroj vhodného bodového svetla, najmä ak ich je v izbe viac a jedno chce čítať a druhé spať.

Viac o výbere interiérových dverí sa dočítate v článku: Aké dvere si vybrať? 

Naša malá chce izbu Môj malý pony. Mám jej takú spraviť?

Vyvarujte sa príliš „tematickej“ miestnosti, ktorá sa celá nesie v duchu obľúbenej rozprávky alebo obdivovaného hrdinu. Silno tématická izba bude príťažlivá iba pár rokov. Dieťa rýchlo mení záujmy a ono aj vy budete z takejto izby unavené. Namiesto toho oživte obľúbené vzory a farby vášho dieťaťa prostredníctvom posteľnej bielizne a jemného príslušenstva.

Zmena tématickej izby je náročná. Vlastne budete musieť izbu navrhnúť a zrealizovať odznova. 

Rada na záver – opýtajte sa dieťaťa na jeho predstavy

Už keď má dieťa cca tri roky, vie povedať, čo má rado a čo sa mu páči.

Opýtajte sa teda dieťaťa, ako si predstavuje svoju izbu, alebo aspoň svoj priestor v spoločnej detskej izbe. Z konkrétnych predstáv potom vyselektujte reálne a vhodné návrhy a zrealizujte ich v rámci svojich možností. Deti potom budú vo svojej izbe oveľa spokojnejšie.

Pridať komentár