Ako deťom po prázdninách uľahčiť návrat do škôlky či školského prostredia?

Rôzni rodičia, rôzne (nielen) výchovné metódy. Kým podaktorí riešia návrat septembrových povinností s dostatočným časovým predstihom a snažia sa na ne deti pripraviť, iní nechávajú „veci“ voľne plynúť a nikam sa neponáhľajú. Ktorý z týchto prístupov je správny?

Nie je žiadnym tajomstvom, že podaktoré situácie a zmeny prežívajú intenzívnejšie rodičia než ich deti. A týka sa to aj návratov do škôlok a školských lavíc. Prečítajte si náš dnešný blog, v ktorom sa vám posnažíme častú dilemu „čo je správne“ uľahčiť.

Ako sa cítia?

Je to jednoduché. Predstavte si, že sa po dvoch mesiacoch oddychu zo dňa na deň vraciate do práce. Nie je to príliš lákavá predstava, čo poviete? Najmä staršie deti si koniec prázdnin dostatočne uvedomujú. Čoraz častejšie zvyknú so smútkom v očiach odpočítavať, kedy nastane deň „D“ a koľko dní voľna im ostáva.

Jednoduché odporúčania, na ktoré nezabúdajte

Postupná úprava režimu

Prázdniny sú pre deti tiež obdobím, keď neplatia prísne pravidlá a rodičia voči nim robia menšie i väčšie ústupky. Veď občas im dovolíme ponocovať, ráno ich nebudíme, cez deň sa dosýta vyhrajú. No aby vstávanie do školy nebolo pre deti šokom, aspoň posledný týždeň pred začiatkom školského roka sa ich pokúste dostať do postele skôr než zvyčajne a budík nastavte na včasnejšiu rannú hodinu.

Pozvoľná príprava nezaškodí

Nasledujúca rada sa týka hlavne malých školákov. Týždeň pred prázdninami je vhodné dieťa pripraviť na blížiaci sa školský rok. Pre deti bude vhodné, ak im zadáte malé úlohy. Začnú si precvičovať pamäť a pospomínajú si na vedomosti z predchádzajúceho školského roka. Postačí už zopár minút v podobe krátkeho diktátu, čítania, matematického príkladu či precvičenia cudzích slovíčok. Samozrejme, po ich splnení si naďalej budú môcť užívať prázdninové aktivity.

Začiatok školského roka pojmite ako udalosť

Každý začiatok školského roka si vyžaduje zopár investícií do školských potrieb. Otravuje vás to? Podobnú averziu tým pádom získa aj vaše dieťa. Skúste urobiť z otravného nakupovania milú povinnosť a do obchodu vezmite aj deti. Po nákupe vyrazte na zmrzlinu, do parku či kina a prežite spolu parádny, prázdninový deň. Ideálne bude pred samotným nákupom zistiť, aké predmety alebo krúžky vášho školáka čakajú a spraviť z nich jedno veľké dobrodružstvo. Opíšte mu ich, ukážte predmety, ktoré naň bude potrebovať. Povedzte mu, čo sa naučí a skúste v deťoch naštartovať prirodzenú zvedavosť. Uvidíte, že s týmto prístupom zvládnete začiatok septembra oveľa ľahšie.

Letné prázdniny nie sú predsa jediné

… a ani sa nenazdáte, už tu budú jesenné, zimné, polročné či veľkonočné. Tešiť sa je stále na čo a určite to treba pripomenúť aj deťom. Áno, bude im smutno za letom, no čo nevidieť na nich čakajú nové zážitky, dni bez domácich úloh, pekné výlety a ďalšie pestré aktivity spojené s aktuálnym ročným obdobím.

O škole sa rozprávajte

Mnohé deti nechcú o škole ani počuť. Predsa len by ste ale mali túto tému nenápadne vytiahnuť – v pozitívnom zmysle slova. Niektoré deti dokonca pociťujú s blížiacim sa školským rokom obavy a stres. Ak je tomu tak aj u vášho školáka, tento fakt neignorujte. Porozprávajte sa s ním a uistite ho, že dané pocity sú prirodzené. Snažte sa zmeniť jeho vnímanie školy a miesto strašiaka školu opísať ako miesto, kde sa deti naučia nespočetne pútavých vecí, nájdu si tu nových kamarátov a spolu na nich čaká množstvo veselých príbehov.

Úzkosť nie je na mieste

Najväčšou chybou je, pokiaľ rodičia svoje úzkosti a pochybnosti prenášajú aj na deti. Pri nástupe do škôlky a školy to platí dvojnásobne. Svojim deťom predsa dôverujeme a vieme, že sú samostatné, poradia si a vzniknuté problémy budete všetci riešiť až vtedy, keď nastanú. Ešte jedna dobrá rada: spočiatku sa zaujímajte výlučne o pocity dieťaťa, nie o množstvo domácich úloh a známky.

Zopár rád v kocke

  • nestrašte nástupom do školy seba ani deti – najlepšie je tešiť sa spoločne,
  • mnohým mamičkám, ktoré majú doma škôlkara, sa osvedčili prechádzky okolo škôlky spolu s obľúbenou hračkou dieťaťa. Pýtate sa, prečo? Detskému kamarátovi treba predsa s pýchou v hlase vysvetliť, kam bude vaša ratolesť od septembra každý deň chodiť J ,
  • doprajte deťom cez prázdniny to, čoho majú počas školského roka nedostatok,
  • venujte im počas prázdnin dostatočnú pozornosť a starostlivosť,
  • nikto nepozná vaše dieťa lepšie ako vy. Viete, že na zmeny reaguje náročnejšie a potrebuje čas? Doprajte mu ho. Nenechávajte všetko na poslednú chvíľu,
  • flexibilnejšie deti nemajú problém prejsť z prázdninového režimu na školský. Zvyčajne im stačí poriadne sa na prvý školský deň vyspať,
  • veľkou pomocou bude dobrý kolektív spolužiakov. Deti sa väčšmi ako na učenie tešia na svojich kamarátov, ktorých dva mesiace nevideli.

Deti s ťažšími podmienkami

Školy navštevujú aj deti trpiace niektorou z foriem porúch učenia, ADHD či poruchou autistického spektra. Tieto deti skutočne potrebujú dlhší čas na osvojenie si blížiaceho sa režimu. V prípade ťažších porúch hyperaktivity a pozornosti sa v spolupráci s odborníkom rieši aj zmeny liečebných postupov. Jednoznačne platí, že dobrá príprava je polovicou úspechu. Intenzitu prípravných aktivít konzultujte s detským psychológom alebo psychiatrom, aby ste niečo nezanedbali.

Pridať komentár