Ako správne sterilizovať detské fľaše?

Imunita novorodencov sa vyvíja len postupne a preto je pri veciach, s ktorými bábätká prichádzajú do priameho kontaktu, potrebné dodržiavať prísne hygienické postupy. Špeciálny prístup si žiadajú potreby na kŕmenie ako je dojčenská fľaša a cumlík. Práve pri kŕmení sa totiž môžu dieťaťu do tela dostať mikróby, pre ktoré je teplé mlieko živnou pôdou. Základom prevencie mikrobiálnej nákazy je dôsledná sterilizácia všetkých pomôcok na kŕmenie vrátane dojčenskej fľaše a to najmä počas prvých 12 mesiacov života.

Zásady sterilizácie
  • sterilizáciou sa odstraňujú iba mikroorganizmy z povrchu, fľašu je preto potrebné zbaviť zvyškov mlieka – aby sa odstránili aj patogény pod zaschnutým nánosom. Opláchnite všetky potreby horúcou vodou a dôkladne ich vyčistite prostriedkom na riad a kefkou na umývanie fliaš. Nezabudnite obrátiť cumlík naruby.
  • skontrolujeme cumlík – otvor, tesnenie na fľašu. Praskliny sú častým úkrytom pre mikróby, preto poškodené veci vyraďte
  • fľaša by sa mala sterilizovať pred každým použitím. Spôsob sterilizácie závisí od typu fľaše a od možností, ktoré máte k dispozícii. Umývačka riadu sa nepovažuje za vhodnú metódu sterilizácie kvôli nedostatočnej teplote a možnej kontaminácie z iného riadu.
  • vysterilizovaný riad nechajte uschnúť na čistej podložke prikrytý vyžehlenou utierkou,
  • pred každým kŕmením si umyte ruky, vysterilizovaných cumlíkov sa pri nasadzovaní dotýkajte čo najmenej.
Spôsoby sterilizácie
  1. Vyváranie

Vyváranie vo vriacej vode patrí ku najrozšírenejším typov sterilizácie. Dojčenské potreby vložíte do hrnca so studenou vodou tak, aby boli úplne ponorené, zakryjete pokrievkou a privediete do varu na 5 až 10 minút. Výhodou je, že tento typ sterilizácie je finančne nenáročný, na druhej strane dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu fľašiek a cumlíkov a usádzaniu vodného kameňa.

  1. Parný sterilizátor

Špeciálny elektrický prístroj zabezpečí dezinfekciu vodnou parou pri teplote 100ºC. Čas sterilizácie je 8 -10 minút a dojčenské potreby uchovávané v tesne uzavretom zariadení sú sterilné tri hodiny. Parný sterilizátor je praktický a veľmi účinný na použitie (napríklad aj na dezinfekciu hračiek), nevýhodou je pomerne vysoká cena.

  1. Sterilizácia v mikrovlnnej rúre

Špeciálny plastový box, ktorý sa naplní vodou a zabezpečí sterilizáciu v mikrovlnnej rúre za približne 5 minút. Táto metóda je najmenej časovo náročná s nižšou počiatočnou investíciou, na druhej strane je ťažké určiť presnú teplotu počas sterilizácie.

  1. Chemická sterilizácia

Pri chemickej sterilizácii sa používajú špeciálne tablety alebo roztok zmiešané so studenou vodou. Patrí k najmenej rozšíreným, nakoľko chemikálie môžu zanechávať na fľaške „pachuť“ .

Pridať komentár