Ako správne sterilizovať cumlíky

Bäbatká aj po narodení nemajú dovyvíjanú imunitu, sú veľmi citlivé na mikrobiálne ochorenia.

Skôr ako nadobudnú lepšiu obranyschopnosť sú náchylné na infekcie a je nutné, aby sme dbali na hygienu všetkych pomôcok na prípravu mlieka.  Detské flašky ale aj cumlíky treba dôkladne čistiť a sterilizovať.  Zvyšky mlieka vo flaške by mohli dieťatku veľmi uškodiť.

Ako čistiť fľaše?

Pred manipuláciou s pomôckami na prípravu dojčenskej stravy je dôležité myslieť aj na hygienu vašich rúk.

V prvom rade je po použití nutné flašku dôkladne vyčistiť, idealne kefou špeciálne určenou ( kefa, ktorá ma menší a väčši koniec) na flašky pod tečucou teplou vodou. Oddeliť od seba všetky časti flašky, t.j. cumeľ, držiak naň a aj samotná fľaša. Mlieko sa totiž može zachytiť aj v záhyboch cumľa.

Po vyčistení môžeme prejsť na samotné sterilizovanie. Existuje niekoľko nasledovných spôsobov a pomôcok pre sterilizáciu fľaší a cumľov.

Sterilizovanie v hrnci – všetky časti flaše prevaríme 10 – 15 minút v čistom hrnci s vriacou vodou. Po vyvarení necháme vysušiť na čistej podložke.

Sterilizátor – parný alebo elektrický. Pri ich používaní odporúčame držať sa inštrukcií v návode.  Proces sterilizácie trvá pri ich použití väčšinou 10 minut. Veci uchovávané v tesne uzavretom zariadení sú sterilné tri hodin

Sterilizávcia v mikrovlnnej rúre – je nutné si kúpiť sterilizačný box, do ktoreho sa na spodok naleje voda nad to poukladáme flaše a ich časti a nádobu uzavrieme.  Sterilizácia trvá približne 5 minút. Pre presný čas nutné prečítať si návod od výrobcu.

Do veku polroka dieťaťa sa odpoorúča sterilizovať všetky pomôcky na stravu po každom použití. Potom už nie je nevyhnutné sterilizovať tak často za predpokladu, že všetky pomôcky po použití starostlivo vyčistíme kefkou opakovane pod tečucou vodou.

Rovnakým spôsobom čistíme a sterilizujeme aj cumlíky. V prípade, že dieťatku padne na zem vonku, ideálne je vymeniť ho za iný. Ak však ten nemáme k dispozícií môžme si v prípade potreby dopomocť dezinfekčným roztakom špeciálne určeným na čistenie a dezinfikovanie cumlíkov.

Pridať komentár