Ako skoncovať s plienkami? S kľudom a s našimi trikmi to zvládnete!

Prechod z plienok na nočník je v živote dieťatka veľký krok, ktorý však rodičov stojí nemalú dávku trpezlivosti a úsilia. No treba povedať, že pri vymýšľaní rôznych fínt býva ich kreativita bezodná.

Za predpokladu, že nepatríte k rodičom, ktorí od narodenia dieťaťa praktizujú tzv. bezplienkovú metódu, absolútne kľúčové je odhadnúť správny moment. Ak začnete dávať dieťa na nočník príliš skoro, s najväčšou pravdepodobnosťou si daný zvyk do budúcnosti neosvojí a s odplienkovaním budete musieť začať odznova. Zrejme sa teraz pýtate, kedy je ten dobrý okamih.

Napovie vám plienka

Podľa odborníkov sú deti pripravené k tréningu na nočník medzi 15. a 18. mesiacom, dievčatá o čosi skôr ako chlapci. Močový mechúr musí byť schopný zadržať väčšie množstvo vody. To spoznáte veľmi jednoducho, a síce, plienka vydrží dieťaťu suchá aj niekoľko hodín a potom je razom celá mokrá.

Dieťa rovnako musí porozumieť tomu, čo po ňom chcete. Až vtedy má zmysel rozprávať sa s ním o tom, na čo slúži toaleta a začať ho oboznamovať s vykonávaním základnej ľudskej potreby aj inak, než do plienky. Za vytúžený výsledok to rozhodne stojí. A to nielen z finančného hľadiska. 

Najdôležitejšie odporúčania v kocke

 • Dôležité je netlačiť na deti a nenútiť ich ísť na nočník stoj čo stoj. Pokiaľ vaše dieťa odmieta „tróniť“, skúste ešte počkať.
 • Neporovnávajte ho s deťmi vašich priateliek! Nejde o preteky, ale skôr o podporovanie prirodzeného vývoja. Ako mamička ste určite zistili, že niektoré veci neradno uponáhľať.
 • Nesnažte sa dieťa na nočníku udržať pomocou hračiek, pretože by si mohlo myslieť, že nočník je iba iný variant stoličky. 
 • ALE! Hračky dávajte priamo na nočník a dieťatku vysvetlite, že presne preto nemajú plienku.
 • Nalejte do nočníka trošku vody, čím získate intenzívnejší zvukový efekt. Tým upútate pozornosť dieťaťa.
 • Nenechávajte dieťatko na nočníku príliš dlho. Bude mať z toho otlačený zadok a môže byť otrávené.
 • Deti nemajú radi, keď za nimi niekto neustále chodí s tou istou požiadavkou. Ak dieťa na nočník začína chodiť bez problémov, nemusíte ho každú hodinu nabádať, že nadišiel čas.
 • Psychológovia odporúčajú vyhnúť sa posmeškom nad obsahom plienky, respektíve nočníka. Veď dieťa si práve začína uvedomovať, že ide o výlučky jeho tela a odpor k nim by mohol vyústiť až do odporu k vlastnému telu.
 • Počas prvých dní odplienkovania si zvoľte voľnejší program. Počítajte s tým, že „nehôd“ bude habadej. Nie je preto vhodné pendlovať medzi návštevami a domovom. 
 • Akonáhle príde prvý úspech, nezabudnite dieťa pochváliť. Pokojne si spoločne nacvičte víťazný pokrik, aby malo zo seba skvelý pocit a chcelo ísť na nočník opäť.
 • Spájajte otázku ohľadom návštevy nočníka s ďalšou zábavnou aktivitou: „Nechceš sa vycikať predtým, než si pôjdeme prečítať rozprávku?“
 • Dôležité je nehnevať sa na dieťatko, ak to na nočník nestihne. Niektoré batoľatá hnev vydesí a do ďalšieho nacvičovania sa viac nehrnú. Uzavrite situáciu štýlom: „Júj, malá nehoda, ale nabudúce sa to určite podarí, uvidíš.“ 

V jednoduchosti tá najväčšia sila?

Mnohým mamičkám sa najviac osvedčila nenáročná metóda – vypozorovať na dieťati, kedy sa mu chce na záchod. Každé dieťa je iné a môže vysielať rôzne signály. Kým jedno dieťa sa zastaví pri činnosti a začne sa sústrediť, iné nečakane stíchne. Obvykle sa tak deje v pravidelných intervaloch, napríklad po jedle. Keď spozorujete niektoré zo znamení, je čas vyraziť k nočníku a čo najrýchlejšie stiahnuť oblečenie i plienku.

Bez úspechu? Tak počkajte

Nezabúdajte na základné pravidlo – netlačiť na pílu. Každé dieťa potrebuje individuálny čas. Ak sa vám dlhodobo nedarí prejsť bez problémov na nočník a zbaviť sa raz a navždy plienok, rozhodne nezúfajte. Doprajte si oddych od celého procesu, načerpajte energiu a skúste to zas, hoc o pár týždňov neskôr. Klapne to aj u vás, uvidíte. Vaše dieťa predsa nebude nosiť plienku večne.

Náš tip:

V dnešnej dobe dostať kúpiť kvantum špeciálnych pomôcok, ktoré vám celú procedúru a odnaúčanie od plienok uľahčia. Skúste nalepiť na dno nočníka samolepku, ktorá sa po namočení na dieťa usmeje. Na detičky zvykne zabrať i nákup spodnej bielizne s obľúbenou postavičkou a následné vysvetlenie, že si musia dávať pozor na cikanie, aby milovaná Elza či Batman neskončili mokrí.

Majte na pamäti, že…

Pre tréning nových zručností sa neodporúča doba, ktorá je pre dieťa záťažová a stresujúca. Do tejto kategórie možno zaradiť príchod súrodenca do rodiny alebo sťahovanie. Rodičia tiež vidia, keď príde na dieťa obdobie vzdoru a odmietanie všetkého. Ani tento čas nebýva na učenie na nočník žiaduci.

Dnes už dostať na trhu kvalitné ergonomické nočníky pre deti či originálne detské nočníky v tvare kresielok, autíčok, ale aj pisoáre pre chlapcov. Vďaka nim sa môžu naši najmenší ľahšie naučiť používať záchod pre dospelých. Podaktoré deti chcú totiž rovno napodobniť rodičov a chodiť na toaletu. Žiadny problém. Stačí zaobstarať stoličku, prídavné detské sedadlo a vaša ratolesť sa môže cítiť ako „veľkáč“. Navyše, spoločný nákup pomôcok prispeje k pocitu samostatnosti, ktorý časom potrebuje a ocení každé dieťa.

Pridať komentár