Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri opaľovaní

Letné horúčavy máme tu a s nimi čoraz viac chvíľ strávených pri vode. Aj preto je na mieste vedieť, akými spôsobmi sa možno pred škodlivými slnečným lúčmi chrániť.

Pokiaľ chcete, aby bol pre vás pobyt na slnku príjemným zážitkom, je potrebné pristupovať k opaľovaniu zodpovedne. Ľudská pokožka je totiž k slnečnému žiareniu veľmi citlivá a treba ju chrániť. Na tento účel sú určené opaľovacie prípravky s ochrannými filtrami proti UV žiareniu. UV filter je chemická látka, ktorá špecifickým spôsobom reaguje na slnečné žiarenie. UV filtre reagujú na rôzne vlnové dĺžky žiarenia, preto je pri opaľovacích prípravkoch podstatná kombinácia filtrov pre dosiahnutie čo najvyššej ochrany pred UVA a UVB žiarením. Vedeli ste, že existujú až tri druhy UV filtrov?

Fyzikálne UV filtre

Ide o anorganické látky, oxidy kovov, v podobe jemných zrniek. Fungujú ako fyzikálna bariéra. Tá rozptyľuje a odráža UV žiarenie bez toho, aby nastala zmena charakteru UV filtra. Moderné výrobné postupy umožňujú zmenšiť veľkosť častíc filtrov a zvýšiť ich účinnosť proti UV žiareniu. S takto pripravenými časticami možno dosiahnuť vysoký SPF, pričom nezanechávajú výrazný belavý film. Tieto filtre sú stabilné, avšak preferuje sa ich kombinácia s chemickými. Prípravok získa vysokú hodnotu SPF, ale býva tiež odolnejší voči vode a fotodegradácii. Minerálne filtre sa najviac používajú v opaľovacích produktoch pre deti.

Chemické UV filtre

Reč je o organických zlúčeninách, ktoré po nanesení na pokožku pohlcujú UV žiarenie, menia jeho energiu a vlnovú dĺžku. Pri používaní opaľovacích prípravkov s chemickými UV filtrami je potrebné nezanedbať ich včasnú aplikáciu – najmenej 20 minút pred začiatkom slnenia.

Až po tejto dobe sa filtre dôkladne vstrebajú do vrchných vrstiev kože a uplatní sa ich ochranný efekt. Jedným z benefitov prípravkov s chemickými UV filtrami je ten, že nezanechávajú biely film na pokožke.

Hybridné UV filtre

Respektíve filtre, ktoré vykazujú isté vlastnosti chemických i fyzikálnych filtrov. Poskytujú širokú ochranu v UVA a UVB oblasti. Doposiaľ sa v praxi využíva iba jedna látka s obchodným názvom Tinosorb M. Nájdeme ju napríklad v prípravkoch Avene a Bioderma.

Čo by mal opaľovací prípravok obsahovať?

Kvalitný produkt z tejto kategórie by mal obsahovať dostatočný UV faktor s ochranou proti UVA a UVB. U osôb, ktoré v minulosti prekonali kožný nádor, odborníci odporúčajú použiť najvyšší ochranný faktor 50 +, pričom na výber máte z rôznych foriem aplikácie (olej, krém, mlieko…).

Vedeli ste, že?

Či sa na slnku pohybujete dlhšie alebo len pár minút, máte skôr bledšiu alebo tmavšiu pokožku, veľa znamienok, prípadne iba sem tam jedno či dve, téma rakoviny kože nie je cudzia žiadnemu z nás. Štatistiky organizácie Liga proti rakovine varujú, že tento druh ochorenia je u nás i v zahraničí na vzostupe a na Slovensku ide o druhý najčastejší druh rakoviny vôbec.

Ako minimalizovať jej riziko?

Základnou prevenciou je sledovať čas, ktorý trávite na priamom slnku a snažiť sa ho čo najviac skrátiť. Je dôležité chrániť organizmus pred najprudším žiarením od jedenástej do pätnástej hodiny, nosiť vzdušné oblečenie, pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a samozrejme opaľovací krém s SPF ochranou.

Spoznajte varovné príznaky

Rakovina kože býva obvykle spájaná so spálenou pokožkou po opaľovaní, ďalej s opakovanými spáleniami, úpalmi a so zvyšujúcim sa vekom či oslabeným imunitným systémom. Faktorov, ktoré jej môžu vytvoriť prostredie na bujnenie, je teda mnoho, preto nezanedbávajte pravidelné prehliadky. Tie si robte doma na mesačnej báze a minimálne raz za rok zájdite na vyšetrenie k odborníkovi.

Varovnými príznakmi sú asymetrický tvar, zmena tvaru, málo výrazný okraj znamienka, zmena farby, nejednotná farba či vystúpenie do priestoru. Sledujte si aj vznik nových znamienok. Ako uvádza Liga proti rakovine, u žien sú najčastejším miestom výskytu melanómu nohy, u mužov je to hrudník.

5 krokov k opálenej pokožke

Úvodná príprava

Možno vás to prekvapí, no už pred samotným opaľovaním je potrebné zahájiť adekvátnu prípravu. Ak plánujete dovolenku pri mori, približne mesiac pred intenzívnejším opaľovaním navýšte v jedálnom lístku príjem potravín bohatých na selén, vitamíny C a E. Tieto dôležité antioxidanty neutralizujú voľné radikály, ktoré na koži vznikajú pri chemických reakciách. Tým pokožku chránia a zvyšujú jej elasticitu. Zároveň však spomaľujú jej starnutie a zmierňujú tvorbu karcinogénnych buniek. Zatiaľ čo selén nájdete v celozrnnom pečive a vitamín C predovšetkým v ovocí a zelenine, pre zvýšenie hladiny vitamínu E siahnite po listovom šaláte a orechoch. Pre zdravú pokožku je prospešný i dobre známy betakarotén, ktorý doplníte napríklad konzumáciou mrkvy alebo marhúľ.

Peeling nadovšetko

Ak chcete, aby bolo vaše opálenie rovnomerné, musíte začať vo svojej kúpeľni a vyskúšať peeling. Vďaka nemu pleť zbavíte odumretých buniek, nečistôt, farebne ju zjednotíte a dôkladným vyčistením pripravíte na ďalšie kroky. Ide taktiež o efektívny spôsob, ako zabrániť šúpaniu pokožky už krátko po opálení.

Dbajte na dĺžku opaľovania

Na časti dňa, keď pokožku vystavíte priamemu slnečnému žiareniu, jednoznačne záleží. Za kritické sa považuje obdobie medzi 11. a 15. hodinou. Práve vtedy slnko hreje najsilnejšie. Vopred by ste si mali rozmyslieť aj dobu strávenú na slnku. Všeobecne platí, že prvý deň netreba nič preháňať – postačí už 15 minút, počas ktorých telo absorbuje dostatok vitamínu D. Kvôli stenčujúcej sa ozónovej vrstve zvážte i pobyt na priamom slnku dlhší než 30 minút.

Na výrobkoch záleží

Aby ste predišli rizikám spojeným s opaľovaním, uprednostnite krém s vyšším UV faktorom. Tým minimalizujete nielen riziko vzniku rakoviny, ale i predčasného starnutia pokožky v podobe vrások a pigmentových škvŕn. Správna aplikácia vyžaduje pomerne veľké množstvo prípravku, ktorý rozotrite po celom tele. Nezabudnite na citlivé miesta, akými sú uši, nos, zátylok. Mlieko na opaľovanie naneste aspoň 30 minút pred plánovaným pobytom na slnku a jeho vrstvu obnovujte každé 2 hodiny, respektíve akonáhle vyjdete z vody.

Natierajte sa aj po opaľovaní

Opaľovacím krémom sa tá správna starostlivosť o pleť samozrejme nekončí. Po návrate do interiéru by ste si mali dopriať osviežujúcu sprchu, ktorou zo seba zmyjete soľ alebo chlór, a ihneď koži dopriať maximálnu hydratáciu. Vhodné sú telové krémy i mlieka s obsahom panthenolu a vitamínu E. Tie pleti poskytnú nevyhnutnú regeneráciu a pomôžu jej uľaviť od prípadného podráždenia či spálenia.

Pamätajte, že:

  • Aj váš denný krém na tvár by mal obsahovať silný ochranný UV faktor, a to nielen vtedy, ak sa chystáte na slnko.
  • Tiež sa odporúča na slnku hýbať, nie nehybne ležať. Uhol dopadu lúčov sa vtedy mení a žiarenie pôsobí slabšie.
  • Ak chcete, aby vaše opálenie vydržalo dlhšie, dbajte na prísun potravín s obsahom betakaroténu.
  • Doprajte si dostatočné množstvo tekutín, vodu majte po ruke vždy a všade! Nič vám nepomôže zabezpečiť potrebnú starostlivosť o pokožku tak ako čistá voda.
  • Odporúčaná dávka krému pre dospelého človeka zodpovedá dvom polievkovým lyžiciam na jedno natretie. Krém naneste minimálne o tridsať minút skôr, než pôjdete na slnko. Potom sa krémujte aspoň každé dve hodiny.
  • Nepoužívajte prípravky, ktoré nie sú vodeodolné, pretože vo vode okamžite zmývajú. Odborníci radia natrieť súvislú vrstvu krému na pokožku tak, aby bola koža biela a krém sa do nej postupne vstrebával.
  • Pri výbere textúry prípravku zvážte typ pleti. Suchšia pokožka privíta olejový základ, mastnejšej pleti zas vyhovuje jemnejšia emulzia.

Myslíme aj na tých najmenších

Pokožka dojčiat je na slnečné lúče obzvlášť chúlostivá. Deti do jedného roka by nemali ležať na priamom slnku. Ich koža je tenšia v porovnaní s pokožkou dospelého človeka, treba ju pravidelne premasťovať. Obsahuje menej pigmentu, takže pri pôsobení slnečných lúčov býva prakticky bezbranná. Bábätká nemajú celkom vyvinuté potné žľazy, bývajú náchylné na prehriatie organizmu a samozrejme úpal.

Bežné opaľovacie krémy s chemickými UV filtrami navyše zaťažujú metabolizmus a organizmus toxickými látkami. Môžu byť tiež spúšťačom slnečnej alergie. U detí by malo byť používanie kvalitných prostriedkov pred, počas i po opaľovaní samozrejmosťou. Mikropigmenty v opaľovacom kréme či spreji vytvárajú na pokožke neviditeľný film. Ten odráža škodlivé UV lúče a zaručene ochráni detskú pokožku pred spálením. Opaľovacie krémy pre deti sú šetrné, bez obsahu parfumov, parabénov a chemických filtrov. Sú vhodné pre kojencov, staršie deti i dospelé osoby s citlivou pokožkou. Ochranný faktor u detí by sa mal pohybovať v škále 30 až 50.

Pridať komentár