Ako sa starať o mliečne zúbky? Odpovie vám zubná lekárka

Starostlivosť o mliečny chrup je u dieťatka rovnako dôležitá ako v prípade dospelého človeka. Kedy je potrebné začať čistiť mliečne zúbky a podľa čoho vybrať zubné príslušenstvo? Aj na tieto otázky sme sa opýtali MDDr. Vladimíry Bejdovej.

Pani doktorka, kedy nastáva ideálny čas na začatie s čistením zúbkov?

Už v období, keď sa ešte dieťaťu neobjavili prvé zúbky, je vhodné ďasienka pretierať navlhčenou gázou, aby na nich nezostávalo uschnuté mlieko. Po prerezaní prvých zúbkov je potrebné ich naďalej pretierať vlhkou gázou a následne pridať zubnú kefku do obdobia, keď dokáže už vypľúvať zubnú pastu. Vtedy je dôležité naučiť ho správne používať zubnú kefku, pomáhať mu pri umývaní zúbkov a vytvoriť u dieťaťa návyk na túto činnosť.

V období prerezávania zúbkov zvyknú aj nepríjemne bolieť, dá sa dieťaťu pomôcť?

Deťom pomáhajú lokálne géliky znižujúce citlivosť. Taktiež im môžeme zaobstarať rôzne hryzadlá a v neposlednom rade pomôže aj masáž ďasienok.

Ako by mal rodič vyberať zubnú kefku a pastu?

Zubná kefka pre dieťatko by mala mať malú hlavičku a byť mäkká. Dôležité je na ňu netlačiť. Čo sa týka zubnej pasty, dnes na trhu nájdeme množstvo detských pást, takže výber ostáva na rodičoch.

Deti zvyknú pasty prehĺtať, pretože im chutia. Ohrozuje to ich zdravie?

Výrobcovia zubných pást predpokladajú, že deti ich budú prehĺtať a na to sú aj uspôsobené. Neznamená to však, že dieťatku máme dovoliť zubnú pastu konzumovať. Pri čistení zúbkov by mal preto dieťaťu vytlačiť pastu rodič a to iba vo veľkosti hrášku. Keď dieťa toto množstvo prehltne, nie je potrebné dávať na zubnú kefku pastu nanovo. Zúbky stačí následne očistiť kefkou.

Je pre dieťa vhodná elektronická zubná kefka?

Áno, avšak až od veku, keď dieťa začne pri umývaní zúbkov naplno spolupracovať. Je potrebné byť poučený, ako ju používať, aby sa nepoškodili ďasná.

A čo zubné nite?

Tie sú dôležité rovnako ako zubná kefka. S ich používaním začnite v období, keď má dieťa všetky mliečne zuby. Kaz totižto najčastejšie vzniká v medzizubnom priestore. Ak si mamičky nevedia dať rady, ako ju správne s dieťaťom používať, dentálne hygieničky im určite rady vysvetlia, ako na to.

Akým spôsobom vypestovať u dieťaťa návyk čistenia zúbkov?

Odporúčam čistiť si zuby spolu s ním. Ak si čistí zuby rodič, dieťa si z toho berie príklad. Rodičia by však deťom mali dočisťovať zuby do desiateho roku života.

Kedy je vhodné navštíviť zubára po prvýkrát?

Prvýkrát by mal rodič s dieťatkom zavítať do ambulancie v čase, keď má dieťa prerezané prvé zúbky, aby si na lekára zvyklo a vytvorilo si z návštevy zubnej ambulancie pozitívny zážitok. Počas návštevy sa snažíme s deťmi komunikovať hravou formou, napríklad, že zúbky sa sprchujú, robí sa na nich domček z plastelíny a podobne.

Opíšte nám, prosím, prvú návštevu zubnej ambulancie…

Dieťatko počas vyšetrenia sedí na rukách rodičov. Hráme sa s ním, zúbky sa rátajú, skontrolujeme mäkké tkanivá, uzdičky a jazyk. Ak dieťa spolupracuje, tak sa môžu aj očistiť či nafluoridovať.

Je potrebné ošetrovať zubný kaz na mliečnych zúbkoch?

Veľa ľudí si myslí, že mliečne zuby sa neošetrujú, avšak opak je pravdou. Práve tie je dôležité ošetriť, pretože každý z mliečnych zúbkov plní určitú funkciu. Napríklad stoličky sú dôležité na zaradenie trvalých zubov a podobne. V mliečnom zube sa kaz šíri oveľa rýchlejšie ako v trvalom. Preto apelujem na návštevu lekára každý polrok.

Čo detským zúbkom škodí najviac?

Určite sladké vody či mäkká lepivá strava. Najhoršie sú cukry, ktoré spolu s baktériami v povlaku spôsobujú zubný kaz.

Pridať komentár