Ako sa rozlúčiť s cumlíkom?

Sú matky, ktoré si bez neho nevedia výchovu predstaviť a naopak aj také, ktoré ho preventívne odmietajú. Cumlík utišuje, pomáha zaspať, no môže zároveň spôsobovať problémy spojené s vývojom ústnej dutiny a artikuláciou a tak príde čas, kedy je potrebné ho odstrániť. Z pohľadu detí len malé percento z nich k cumlíku nemá vzťah alebo ho vyslovene odmieta a tie zvyšné sa ho držia zubami –  nechtami  – a to doslova. Ako im tento malý ale účinný „fetiš“ vziať a zároveň zachovať pokoj v rodine? 

Načasovanie

Odborníci sa zhodujú, že dieťa od jedného roka by malo cumlík používať len na spánok a od veku dvoch rokov je ideálne ho vylúčiť úplne. Rozlúčku s cumlíkom je potrebné nechať na vhodnú chvíľu. Tou môže byť správny vek dieťaťa – buď taký, že si naň ešte nenavyklo a nebude protestovať alebo naopak počkať dovtedy, kým mu to nedokážeme vysvetliť. Tiež by sme mali vyčkať na pokojné obdobie bez zmien a nepohody – či už je to choroba, sťahovanie alebo nový súrodenec. Pred samotným odobratím je dobré používanie cumlíka postupne obmedzovať – ako sa hovorí, zíde z očí, zíde z mysle.

Metódy

Asi v žiadnom inom bode výchovy nie sú rodičia tak vynaliezaví ako je to pri odnaučení od cumlíka. Metód je niekoľko, stačí si vybrať:

  1. Smetiari, mačky a iné náhle zmiznutia

Veľmi rýchla metóda, pri ktorej sa dieťa sa jedného dňa dozvie, že obľúbenú „dudku“ mu vzali okoloidúci smetiari, susedova mačka alebo sa jednoducho stratila a nik ju nevie nájsť

  1. Do zabudnutia

Využite blížiacu sa dovolenku a cumlík jednoducho zabudnite zabaliť. Je možné, že  zmenou prostredia a množstvom nových zážitkov si dieťa ani nevšimne, že mu niečo chýba.

  1. Výmena

Vedomý a dopredu naplánovaný „barter“ – dieťa odovzdá dobrovoľne cumlík a ako odmenu si potom nájde vysnívanú hračku – je len na vás, či mu ju prinesie cumlíková víla, poštár alebo Ježiško

  1. Keď to nejde po dobrom

Vždy máte ako rodič právo povedať dieťaťu „nie“ a cumlík jednoducho zakázať, alebo mu ho znepríjemniť – či už chuťovo (natretím niečím nepríjemným) alebo mechanickým poškodením. 

Trpezlivosť

Akokoľvek sa rozhodnete, pravidlom číslo jedna je trpezlivosť – tá vaša. Keď už s procesom začnete, vytrvajte, hoci vás to môže stáť pár nepokojných nocí, viac času stráveného v blízkosti vašej ratolesti pri jeho rozlúčke s cumlíkom. A možno vás milo prekvapí, ako rýchlo celý proces zvládnete aj bez sĺz.

Pridať komentár