Ako sa prejavuje rast mliečnych zúbkov

Prvé mliečne zuby sa dieťatku začínajú prerezávať zvyčajne v období medzi 4. a 6. mesiacom života. V tomto období si možeme všimnúť, že je dieťa nepokojné, mrzuté a plačlivé. Sprievodnými ukazovateľmi rastu zubov je často aj zvýšená produkcia slín. Dieťa má potrebu si bolestivé ďasná niečím masírovať a preto si často kladie prsty do úst, prípadne ohrýza všetky hračky a v podstate všetko čo je vôkol neho.

U niektorých detí sa stretáme aj s tým, že aj vo veku okolo jedného roka ešte nemajú prerezaný ani jeden zub. Netreba sa kvoli tomu obávať, že by niečo nebolo v poriadku. U takýchto detí možu potom zuby od prerezania prvého vyrastať všetky ostatné veľmi rýchlo „a dobehnúť, tak zameškané“. V ojedinelých prípadoch sa možu prvé zuby prerezať aj v treťom mesiaci veku dieťaťa.

Ako prvé sa zvyčajne prerezávajú predné dolné rezáky, neskôr horné predné rezáky ( jednotky), po nich sa prerežú bočné rezáky (dvojky) a za nimi prvé štyri stolilčky. Stoličky sa prerezávaju v období približne po prvom roku života.   Pri raste mliečneho chrupu je bežné, že očne zuby rastú až potom ako sa prerežú prvé štyri stoličky.

V období prerezávania zubov sú ďasná na vrchu začervenané a vpredu v ďasne vidno biely zub tlačlúci sa von. Je možné, že sa občas objaví aj rana na ďasne, vplyvom tlaku a aj toho ako si ho dieťa stále niečim dráždi.

Keď sú bolesti veľmi silné a naše dieťa je príliš nepokojné, vieme mu pomocť potretím ďasien gelom ktorý je určený na znecitlivenie ďasna. V ponuke je ich niekoľko, treba len nájsť taký, aký vášmu dieťatu vyhovuje a pomože mu aspoň na chvílu bolesť stlmiť a upokojiť.

Ak gel nezaberá lekárne ponúkaju tiež ampulky s roztokom, ktorý by mal mať mierne silnejší efekt ako gel.

Ak vyššie dve uvedené možnosti nezaberajú, može sa dieťaťu podať aj homeopatický čapík.

Mamičky si pochvaľujú aj homeopatické guľočky rozpustné vo vode, ktoré deťom pomôžu zmierniť nepríjemné príznaky počas prerezávania mliečnych zúbov.

V tomto období može mať dieťa niekedy aj zvýšenú teplotu. V niektorých prípadoch aj horúčku ( tá je však skôr jednorazová a po pár hodinách prejde a už sa neopakuje). Niektoré deti zvyknú mať v nose aj nepríjemný hlien. Ten je obvykle bezfarebný a može trvať aj hoci len jeden deň, alebo dlhšie.

U iných sa môze prejaviť aj hnačkovanie, ktoré pretrváva pár dní. Vždy je lepšie však situáciu prediskutovať aj s pediatrom, či sú tieto príznaky naozaj prejavom rastu zúbkov alebo súvisia s niečim iným.

Užitočnými pomôckami môžu byť aj rôzne hryzátka. Niektoré sú vyvinuté tak aby sme ich pred použitím zachladili. Pozor tieto produkty dávame dieťatku vždy dôkladne vyčistené vzhľadom na to, že sa mu v ústach može ľahko vytvoriť rana.

Pridať komentár