Ako pripraviť dieťa na budúceho súrodenca? Tieto rady ocení každá mamička

Tehotenský test ukázal dve čiarky a vy sa nesmierne tešíte. To, v čo ste už ani nedúfali, sa stáva realitou. Čakáte opäť dieťatko. Keď príde vhodný okamih, je na čase oznámiť veľkú novinu nielen partnerovi, ale i vašej ratolesti. Máte obavu, aké táto správa vzbudí emócie? Veľakrát sa staršie deti na nových súrodencov hnevajú. Bude to aj váš prípad? Nemusí!

O súrodencoch by sa dala napísať rozsiahla publikácia. Každé dieťatko však môže reagovať na súrodenca odlišne, a tiež každému pomôže zvládnuť novú životnú etapu niečo iné. Na úvod treba povedať, že to, ako dieťa príjme bračeka či sestričku, závisí hlavne od jeho veku. Kým ročné dieťa len ťažko postrehne, že sa vo vašom brušku rodí nový život, tým starším je, práve naopak, dôležité neustále pripomínať, že čoskoro sa rodinka rozrastie. 

Podľa veku a chápania dieťaťa mu preto vysvetlite, aké zmeny vašu rodinu čakajú. Snažte sa hovoriť otvorene, dieťa do príprav na príchod bábätka zapojte a dostatočne mu zodpovedajte všetky zvedavé otázky. Za žiadnych okolností nepoužívajte neurčitky typu: „Veď už niečo vymyslíme,“ respektíve: „Uvidíme, nejako bolo, nejako bude.“

Kedy je ten správny čas?

S informáciami o budúcom súrodencovi začnite staršie dieťa zoznamovať ideálne okolo piateho, šiesteho mesiaca vášho tehotenstva. Keďže deti vnímajú čas odlišne než dospelí, mohla by byť doba čakania na narodenie súrodenca príliš dlhá, ak by o novinke dieťatko vedelo ihneď od začiatku.

Aj tieto praktické rady oceníte

Keď vás bábätko kopne, privolajte staršie dieťa, aby mohlo byť súčasťou tohto výnimočného okamihu. Nechajte ho ohmatať si vaše bruško, pomaznajte sa spolu a vždy mu odpovedzte na otázky, ktoré ho zaujímajú. Veľkým pomocníkom bývajú knižky alebo videá znázorňujúce starších súrodencov, pomáhajúcich so starostlivosťou o bábätko. Takáto vizualizácia môže pomôcť dieťaťu lepšie pochopiť jeho pozíciu a naučiť ho láske k súrodencovi. 

Informácie o bábätku prispôsobte veku a chápaniu staršieho dieťaťa. Nesnažte sa zahltiť ho množstvom informácií súčasne. O blížiacich sa zmenách rozprávajte výlučne pozitívne a s láskou. Dieťaťu vysvetlite, že malé bábätko bude vyžadovať vašu pozornosť a častý kontakt, ale i naďalej ostávate tou pravou parťáčkou pre obľúbené hry, rozhovory či túlenie. A hoci dieťa nie je úplne schopné prestaviť si budúcnosť s malým bračekom alebo sestričkou, pokojne ho zapojte do väčšiny príprav. Tým mu pomôžete spriateliť sa s bábätkom ešte skôr, než sa narodí. 

Každá pomoc sa zíde

Akonáhle dieťa zoznámite s novou situáciou, dokážete podnikať množstvo aktivít, vrátane zariaďovania detskej izby. Vyrazte do obchodu, užite si voľný čas, počúvajte jeho názor pri výbere kočíka, deky či detskej autosedačky. Takýto poradný hlas sa skutočne ráta. Zakaždým ho pochváľte a zdôrazňujte vety typu ,,Budeš skvelý starší brat,“ alebo ,,Bábätko sa už veľmi teší na svoju veľkú sestričku.“ Hovorte s ním aj o pôrode. Vysvetlite mu, že počas vášho pobytu v pôrodnici sa musí postarať o domácnosť za vás. Ukážte mu fotky z čias, keď on sám bol bábätko. Rozhodne sa ale ničoho nebojte – vaše prvé dieťa si na nového člena rodiny zvykne a bude ho istotne milovať takisto ako vy.

Na ďalšie odporúčania sme sa opýtali i vás, našich čitateliek:

Marta (34): „Mne pomohla návšteva mojej susedky, ktorá je čerstvou mamičkou. Môj syn tak na vlastnej koži spoznával prítomnosť reálneho bábätka.“

Miriam (29): „Dcérke som kúpila bábiku, ktorá bola ako živá. S veľkou láskou sa o ňu starala a predstavovala si, že je to jej sestrička. Umývala ju, prebaľovala i kŕmila. Bolo krásne sledovať, ako sa na sestričku teší a myslím si, že v samotných prípravách nám to neskutočne pomohlo.“

Karin (33): „Mne pomohol ručne nakreslený plánik. Už si nepamätám, kde som o ňom čítala, ale ani s odstupom času naň nedám dopustiť. Nakreslila som všetko od odchodu do pôrodnice, a presne v ten čas krásne hry so starými rodičmi, až po príchod domov s malým bábom, denné aktivity, nové rituály a podobne. Pamätám si, že so Šimonkom sme do plánika postupne dokresľovali nové a nové veci, vrátane situácií, ktoré budú čoskoro bežnou praxou. Keď nastali, ukázala som mu ich na našom papieri ako niečo, s čím sme dávno rátali.“

Dilema pri výbere mena?

Vyberte si s partnerom niekoľko mien, ktoré by sa vám pre bábätko páčili. Vaše dieťa vám môže pomôcť vybrať to najvhodnejšie. Uvidíte, ako precízne sa danej funkcie zhostí. Koniec koncov, s rovnakou vervou sa vrhne aj do výberu hračiek alebo oblečenia pre budúceho súrodenca. Verte nám, postačí užší výber z dvoch – troch alternatív. Účinok bude totožný a najmä zaručený.

Takéto reakcie sú normálne

  • V období pred narodením dieťatka sa môže stať, že jeho starší súrodenec je plačlivejší, nervóznejší, začína sa opäť častejšie budiť, dlhšie zaspáva, máva záchvaty hnevu, v priebehu dňa sa stále častejšie a intenzívnejšie dožaduje mamičkinej pozornosti.
  • Deti, ktoré už zaspávali bez problémov vo vlastnej izbičke zrazu nechcú ísť spať, túžia ležať pri rodičoch v spálni.

Áno, je to prirodzené. Dieťa cíti, že sa niečo mení, o bábätku sa už v rodine diskutuje a nie sú to pre detské uši iba príjemné zvesti. Niekedy započuje vety typu: „Budeš veľký brat/sestra. Budeš musieť požičiavať hračky. Budeš musieť pomáhať.“ ALE, prečo treba pomáhať niekomu, kto príde, a bude chcieť tie isté hračky? Prosím, nepoužívajte vety typu: „Musíš byť veľký/veľká,“ „Musíš požičiavať hračky“ Áno, to všetko pravdepodobne nastane. Staršie dieťa bude musieť veľa vecí zvládnuť samo, ale nie je žiaduce strašiť ho už teraz. Bábätko si predsa nebude požičiavať hračky okamžite. No pokiaľ už teraz vytvoríte podobnými vetami medzi nimi rivalitu, urobíte viac škody, než úžitku.

Záverom…

…čím viac sa mamička snaží prvé dieťa osamostatniť pred narodením bábätka, tým viac sa dieťa snaží nestratiť mamičku z dohľadu a dotyku. To je úmera, ktorá platí dokonale. Po narodení bábätka sa dieťa nevyhne žiadnym zmenám. Celkom prirodzene sa zmení jeho postavenie v rodine a začne sa postupne osamostatňovať. Je to samovoľný proces, do ktorého netreba umelo zasahovať. Spravte to opačne. Dovoľte dieťaťu byť na vás počas vášho tehotenstva „závislým“. Objímajte ho, buďte s ním fyzicky, psychicky, nevzďaľujte sa, i keď s dobrým úmyslom. Berte to ako skvelú možnosť užiť si spoločný čas v tomto počte. Prijmite fakt, že jeho konanie a potreby môžu byť iné, netlačte na samostatnosť. V momente, keď to bude potrebné, vaše prvorodené dieťatko to zvládne aj bez vás…

Pridať komentár