Bábätká a malé deti vedia rázne protestovať, ak sa ich niekto pokúša zbaviť milovaného návyku. Používanie cumlíka k nim bezpochyby spadá tiež. Hoci postupné odstavovanie patrí k najšetrnejším spôsobom, neraz musia mamičky pristúpiť k ráznejším metódam.
Darujte ho
Ak je vaša ratolesť väčšia a rozumie „dospeláckym“ rozhovorom, vysvetlite jej darovanie cumlíka iným deťom, ktoré ho teraz potrebujú viac. Môže to byť správny trik, ktorý cumlíkovú éru v domácnosti (konečne) ukončí.
Rázne NIE
Nájdu sa rodičia, ktorí s deťmi komunikujú nekompromisne a čo povedia, to bez ďalšieho vyjednávania platí. Preto ak dieťaťu poviete pevné NIE, stojte si za tým. Možno priame jednanie bez zbytočných naťahovačiek je pre duševné zdravie vášho dieťaťa najlepším riešením.
Zmeňte jeho chuť
Túto taktiku používa stále veľa mamičiek. Výborne zaberá aj v prípade, ak chcete dieťa odnaučiť od kúsania nechtov. Jednoducho cumeľ potrite niečím, čo mu vrcholne nechutí. Asociácia zlej chuti a cumlíka býva vo všeobecnosti veľmi efektívna.
Poškoďte ho
To znamená, že cumeľ zámerne trošku poškodíte, aby sa následne sám doničil a prestal byť pre dieťatko v ústach príjemný. Pozor si však dajte na mieru poškodenia, nech dieťaťu malé úlomky neublížia.
Aké finty pomohli vám?
Alica (24): „U nás bývali veľké plače za mnohé hlúposti, no vziať Šimonkovi cumeľ bolo pre mňa dlho niečo nepredstaviteľné. Nakoniec sa mi podarilo obmedziť mu cumeľ na konkrétne časové úseky – pri zaspávaní, v posteli, počas čítania rozprávky. Dovolené časy som postupne skracovala, až potreba cmúľať u syna zmizla spontánne, a čo je hlavné, bez kriku.“
Rebeka (30): „Mladší syn vyhodil cumeľ z kočíka a povedala som mu: nemáš ho, vybavené. Párkrát si ho síce pýtal, no vždy som mu pripomenula – stratil si. O pár dní sa vypytovať prestal. No nikdy kvôli cumlíku v noci neplakal a nemal záchvaty vzdoru. Keď počúvam skúsenosti iných mamičiek, mám skutočne šťastie, že odúčanie prebehlo relatívne pokojne.“
Vlasta (35): „Cumlík som pravidelne niekde zabúdala alebo strácala. Vždy sme museli mať doma minimálne tri. Raz, keď som opäť zúfalo hľadala aspoň jeden, zamyslela som sa. Keď sa stratil, tak je predsa stratený. A keďže dcérku som už dlhšie plánovala zbaviť sústavného cmúľania, nový sme jej s manželom nekúpili. Pre zúfalých rodičov môže ísť o skvelé riešenie, i keď radikálnejšie.“
Marta (27): „Keď mala Karolínka tri roky a čakala ju škôlka, výborne u nás zafungovala Cumlíková víla. Rozprávala som jej niekoľko týždňov vopred o tom, že najbližšia kamarátka Zúbkovej víly zbiera cumlíky veľkých detí pre tie menšie, ktoré ich potrebujú viac. Za odmenu im prináša krásnu hračku. Na moje veľké prekvapenie Karolínka dala sama cumlíky do vrecúška a odniesla ich pred dvere. Na druhý deň ju, podľa sľubu, pred nimi čakala nová bábika. Cumlík ju odvtedy nezaujímal.“
Petronela (29): „Logopedička nám odporučila skončiť s cumľom čo najskôr, pretože Tomáško mal problémy s výslovnosťou. Tie podľa odborníkov problémy tohto typu zhoršujú. O cumlíkoch sme si preto začali čítať. Rozprávkami som syna postupne oboznámila, že aj princ sa cumlíka vzdal. To bol u neho dôkaz pripravenosti pomáhať otcovi pri spravovaní krajiny. Každý deň som si vymýšľala novú časť, až sme dosiahli vytúžený cieľ a Tomáš cumlík nechcel. Trvalo to dva týždne.“
Anna (27): „Z veľkého pomocníka sa stal po dcériných tretích narodeninách nepriateľ. Mám pocit, že som vyskúšala všetko. Dala som ho čertovi, odstrihla špičku, stratila atď. Nič nepomohlo. Keď sa Timea v noci zobudila, darmo som jej niečo vysvetľovala. Stále si siahala do pusinky, zúrivo kopala okolo seba a nemohla zaspať. Tak som to nechala na prírode. Povedala som si, že sa potreby cmúľať zbaví prirodzene. Je to lepšie ako mať nočné mory a cítiť paniku.“