Ako obliecť dieťa do chladnejšieho počasia? Takto zistíte, či mu nie je zima

Počasie sa prehuplo do svojej chladnejšej podoby, čo znamená, že ráno nám obliekanie zaberá viac času. Kým vy sa bezpochyby viete obliecť na jednotku, s malými deťmi to už býva o čosi náročnejšie. My vám však poradíme, čo si pripraviť, aby sa vaše dieťa cítilo ako v bavlnke.  

Minimálne jedna vec je istá. Deti by mali byť predovšetkým v suchu a v pohodlí. Je potrebné vybrať im pohodlné strihy, samozrejme v kombinácii s kvalitnými materiálmi, a nezabúdať oblečenie starostlivo vrstviť. Ako? To si povieme v dnešnom článku.

V otázke obliekania detí počas sychravých dní platí jednoduché pravidlo. Z hľadiska tepelnej izolácie je lepšie obliecť deťom viac tenších vrstiev než jednu príliš hrubú. Začnite s termoprádlom, prípadne s kvalitným bavlneným prádlom. Potom by mala nasledovať teplá medzivrstva a na záver vrstva odolná voči vode a vetru.

Prečo termoprádlo?

Funkčné prádlo je pre deti rovnako dôležité ako pre dospelých, možno ešte podstatnejšie. Deti nemajú dobrú termoreguláciu ako my, ľahšie prechladnú alebo sa naopak zapotia – a to aj pri bežnej prechádzke. Funkčné prádlo pomáha odvádzať pot a zaisťuje adekvátny tepelný komfort.

Výhodou je taktiež nízka hmotnosť bielizne, ktorá zaisťuje maximálnu tepelnú izoláciu v chladivom až mrazivom počasí a zároveň dokonalý odvod potu. Bielizeň máva ploché švy, vďaka čomu nedráždi jemnú detskú pokožku. Vyrába sa zväčša zo špeciálnych vlákien typu polypropylén, bavlnená priadza alebo vlna.

Druhá vrstva odvádza vlhkosť

Mala by byť zatepľovacia a priedušná, aby sa cez ňu vlhkosť z prvej vrstvy mohla odvádzať ďalej. Ideálnym materiálom je fleece, prípadne podaktoré typy termoprádla zhotovované ako dvojvrstvové. Každá vrstva má pritom inú funkciu: prvá hlavne odvádza pot, druhá vrstva pot preberá a zároveň hreje.

Tretia vrstva izoluje

Pokiaľ trváte na klasike, respektíve uprednostňujete lacnejšie varianty, mali by ste spodnú vrstvu bavlny a strednú vrstvu doplniť krycou izolačnou vrstvou v podobe nepremokavej bundy. Tá ochráni dieťa pred vlhkom a vetrom, no zároveň ostáva dostatočne priedušnou, aby sa pod ňou nepotilo.

Čoraz obľúbenejší je i ďalší viacvrstvový materiál: softshell. Ten zaručuje teplo ako fleece a má výbornú vodeodolnosť. Na trhu dostať dva druhy: ľahší, priedušnejší, cenovo dostupnejší z textilných vlákien a membránový. Ten býva o niečo drahší, medzi vonkajšou a vnútornou vrstvou máva membránu, čím poskytuje lepšiu odolnosť voči vetru.

Jednoduché pravidlo

Kľúčom k spokojnosti rodičov aj ich dieťatka je teda vrstvenie. Pri tomto štýle obliekania nie je problém jednu – dve vrstvy pri oteplení alebo prechode do vyhrievaného priestoru odstrániť, respektíve dieťatko obliecť do ďalšej pripravenej vrstvy. Vždy platí, že malé deti, obzvlášť bábätká, by mali mať o jednu vrstvu oblečenia viac než dospeláci, detičky v kočíku aj deku či fusak. Dieťa je v kočíku väčšinou bez väčšieho pohybu, preto je potrebného ho dôkladne ochrániť pred mrazom. Môžete si zvoliť fusaky nepremokavé, fusaky, ktoré odolávajú vetru, vlnené fusaky, fusaky s prídavnou vložkou a pod. To isté platí aj o dekách. 

Pravidlá obliekania novorodencov

Pri obliekaní tých najmenších, čerstvo narodených detičiek, rodičia ostávajú v rozpakoch. Spoľahlivým ukazovateľom, či je dieťatko v teple, býva oblasť na krkom. Keď je bábätko za krčkom spotené, znamená to, že je mu horúco a má na sebe príliš veľa oblečenia. V prípade novorodencov sa riaďte týmito odporúčaniami:

  • vrstvite a zvoľte bavlnené materiály, ktoré nespôsobujú alergické reakcie,
  • dôležité je chrániť uši a hlavičku, ruky a nohy dieťaťa,
  • do kočíka kúpte kvalitný fusak. Dieťa musí byť chránené najmä od prechladnutia odspodu,
  • ak obliekate bábätku kombinézu, vyberte strih, ktorý umožňuje rozopnúť nohavice bez nutnosti dieťatko vyzliecť pri výmene plienky.  

Rada pre všetky mamičky

Ak chcete mať istotu, že dieťatko je oblečené správne, siahnite mu na bruško. To by malo byť teplé. Traduje sa, že pre zistenie, či je bábätku zima, stačí siahnuť na rúčky či nožičky. To ale nemusí byť ten najspoľahlivejší indikátor. Naopak, stopercentným ukazovateľom je zmerať dieťaťu teplotu. V prípade, že tá je menej ako 37 stupňov, treba ho obliecť viac, ak je nad danou hodnotou, uberte jednu vrstvu.

Ako je to s topánkami?

Iný typ obuvi zvoľte do jesenného a upršaného počasia, iný do snehu. V každom prípade, všetky druhy topánok musia mať teplú výstelku a byť nepremokavé. Ideálna je podrážka s protišmykovou úpravou. Počítajte s tým, že deti milujú kaluže bez ohľadu na ročné obdobie. Priebežne kontrolujte, či im do topánok nezateká.

U dojčiat a batoliat, ktoré ešte nechodia, je to s výberom zimnej obuvi bez problémov. Do kočíka im stačí obliecť hrubšie ponožky alebo kožušinové papučky. 

Pozor na pletené čiapky, šály a rukavičky s dlhšími chlpmi. Vyzerajú síce pekne, no jemnú detskú pokožku môžu dráždiť. 

Dôležité upozornenie

Nikdy neviažte dieťaťu (a to v akomkoľvek veku) ústočká šálom alebo šatkou. Zrážajúca sa „para od pusy“ by mu mohla spôsobiť omrzliny!

Pridať komentár