Letná dovolenka autom – Ako bezpečne prepravovať dieťa v aute

Blíži sa vám letná dovolenka? Chceli by ste všetkých členov rodiny dopraviť do cieľovej destinácie v poriadku a užiť si pritom príjemnú cestu? V dnešnom článku sa zameriame na najmenších členov posádky. Povieme si, ako bezpečne prepravovať dieťa v aute.

Základom je dodržiavanie predpisov

Ako je to s predpismi? Mali by deti sedieť výhradne na zadných sedadlách, alebo môžu sedieť aj vpredu? Do koľko rokov alebo do akej hmotnosti je potrebná autosedačka a kedy stačia podsedáky?

Deti a autosedačky

Preprava detí v aute sa usmerňuje nie podľa ich veku, ale podľa výšky a váhy. Dieťa, ktoré nedosahuje výšku 150 centimetrov a neváži viac ako 36 kilogramov, by podľa zákona malo sedieť v autosedačke.

Ak presiahne danú hmotnosť, používa sa podsedák v kombinácii s bezpečnostným pásom. V prípade, že dieťa presiahne hranicu 150 centimetrov, netreba mu už ani podsedák. Bezpečnostný pás ale, samozrejme, bude aj naďalej potrebovať.

Rozdelenie autosedačiek

Detské autosedačky rozdeľujeme podľa váhy dieťaťa do piatich skupín:

  • skupina 0 je pre deti s hmotnosťou do 10 kg
  • supina 0+ je pre deti s hmotnosťou do 13 kg
  • skupina I je pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kg
  • skupina II je pre deti s hmotnosťou od 15 do 25 kg
  • skupina III je pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg

Deti do výšky 150 centimetrov a s hmotnosťou nad 36 kg potrebujú podsedák, ktorý sa používa v kombinácii s bezpečnostným pásom.

Môžu deti sedieť vpredu?

Mnoho rodičov rieši aj tento problém. Po ceste na dovolenku väčšinou sedia deti vzadu, no nie je pravda, že by nemohli sedieť vpredu. Ak by ste chceli prepravovať dieťa vpredu, môžete tak urobiť v prípade, že dodržíte pár podmienok:

  • dieťa do veku 15 mesiacov musí byť umiestnené vo vajíčku (autosedačky typu 0, resp. 0+) a sedieť musí výhradne v protismere jazdy – airbag je v tomto prípade deaktivovaný
  • ak je dieťa v autosedačke, prípadne má podsedák, treba použiť aj bezpečnostný pás – airbag je v tomto prípade aktivovaný

Výhody autosedačiek

Autosedačky či podsedáky s chrbtovou časťou chránia deti proti nárazom a zároveň im poskytujú dostatočné pohodlie a oporu. Aj preto je pred samotnou kúpou autosedačky či podsedáku vhodné zistiť, ako sa v ňom dieťa cíti a samozrejme aj to, ako sa inštaluje do auta.

Kontrola auta pred odjazdom

Pár dní pred odjazdom na dovolenku vyčistite celé auto a skontrolujte pneumatiky a dezén. Ak je auto v poriadku, v deň odjazdu ho nachystajte tak, aby ste v ňom mali po ruke všetky potrebné veci ako je jedlo, pitie, plienky či vlhčené obrúsky. Deťom vzadu vytvorte pohodlie a aby sa nenudili, pribaľte aj zopár hračiek.

TIP: Ak sa chystáte dať auto pred odjazdom umyť, najlepšie je urobiť tak ešte deň vopred. Ak by ste ho chceli umyť aj zvnútra, zvoľte neparfumované čistiace prostriedky. Deťom tak neostane zle hneď ako nastúpia do auta.

Predíďte kinetóze a nevoľnostiam

Býva deťom v aute zle? U detí sa kinetóza, teda nevoľnosť a nutkanie na vracanie či vracanie, prejavuje už v období od dvoch rokov. Nie je to síce ochorenie, no dokáže potrápiť a znepríjemniť cestu na dovolenku. Ak teda vášmu dieťaťu vadí vysoká rýchlosť či prudké zmeny smeru jazdy, je vhodné dať mu už vopred liek proti kinetóze.

Takisto sa vyhnite čítaniu alebo písaniu v aute, konzumácii ťažkých jedál a prílišným teplotným výkyvom. Vône do auta radšej tiež odložte a deti oblečte do voľného oblečenia, v ktorom sa budú cítiť pohodlne.

Rada na záver

Ak máte malé dieťa, pred samotnou jazdou mu nezabudnite vymeniť plienku, prípadne dať vycikať. Nebudete sa tak musieť hneď pri prvej benzínke zastavovať kvôli toalete, prípadne prebaľovaniu. Dieťa tak bude dlhšie v suchu a bude sa cítiť komfortne.

Prajeme vám šťastnú cestu a veľa krásnych zážitkov na dovolenke.

Pridať komentár