Aby sme sa doma nenudili

„Mami, ja sa nudím“. Poznáte túto vetu aj vy? I keď má vaše dieťa izbu plnú hračiek, krabice lega, poličku plnú kníh, playstation, bicykel, či kolieskové korčule, nevie čo má voľnom čase robiť?

Nuda je v živote v detí veľmi častým, no dôležitým javom. Deti sa musia nudiť. Nuda je kľúčom k vnútornej rovnováhe – bez ohľadu na to, akého ste veku. Väčšina detí prežíva istý vnútorný nepokoj keď sa nudí. Na základe tohto nepokoja sa dieťa dostáva do kontaktu s vlastnou kreativitou. Naša kreativita je priestor, v ktorom sa cítime sami, spoznávame sa, môžeme sa naplno vyjadriť  a získavame možnosť sebarealizácie. Pre deti je dôležité, aby nasledovali svoju vnútornú kreativitu, ktorá rozvíja ich sebavedomie.

Podporujte jeho samostatnosť

Nesnažte sa dieťaťu neustále ponúkať nápady na hry. Ak sa vaše dieťa sťažuje na veľkú nudu, nemusíte ho ignorovať, no pokúste sa ho nasmerovať, aby sa zamyslel a sám si aktivitu našiel. Uvidíte, že si po pár minútach ho niečo napadne. Popritom podporujete i jeho nezávislosť.

Tie správne hračky

Namiesto toho, aby ste dieťaťu pustili televízor, ktorý potláča jeho kreativitu, zaobstarajte mu radšej hračky, ktoré stimulujú jeho predstavivosť. Vhodne zvolená hračka podporuje fantáziu a vlastnú iniciatívu dieťaťa.

Menej termínov

Výtvarný krúžok, gymnastika, futbal, jazykový kurz.. Mnoho detí má už v predškolskom veku plný kalendár termínov a povinností. Dbajte na to, aby voľný čas vášho dieťaťa neurčoval iba presne naplánovaný kalendár aktivít, no aby malo čas aj na vlastné nápady a kreativitu.

Dovoľte mu pozvať si kamarátov

Aj tá najkrajšia a najvzrušujúcejšia hra, je častokrát zábavnejšia, keď pri nej človek nie je sám. Spýtajte sa svojho dieťaťa, či si nechce pozvať kamaráta alebo spolužiaka, ktorý by sa s ním zahral. Pretože: spoločne sa človek len zriedka nudí.

Hrajte sa vonku

Povzbudzujte svoje dieťa častejšie sa hrať vonku, predovšetkým vtedy, ak doma trávi väčšinu času pred televízorom alebo pri počítači. Na ihrisku alebo v parku deti nepotrebujú hračky, stretnú tu ďalšie deti, s ktorými sa môžu hrať, alebo sami objavujú veci, ktoré dokážu pozorovať celé hodiny.

Sú však dni, kedy je potrebné, aby rodičia deťom v prekonaní nudy pomohli. Napríklad keď sú deti choré, pri dlhých cestách autom, pri dlhodobo nepriaznivom počasí, keď sú deti nútené byť doma, alebo v čakárni u lekára. V takýchto prípadoch môžete pomôcť deťom vymyslieť hry či aktivity, pri ktorej by sa zabavili, najlepšie spolu s vami.

Pridať komentár