5 jednoduchých krokov ku krásne opálenej pokožke

Leto a opaľovanie k sebe neodmysliteľne patria. Či už vyrazíte do exotiky, vyberiete sa na chalupu alebo k neďalekému jazeru, myslieť (aj) na ochranu pokožky sa vám rozhodne vyplatí.

Hoci sa na nás valia z každej svetovej strany, v skutočnosti iba malé percento ľudí dokonale ovláda zásady letnej starostlivosti o pleť. Ktoré sú to a ako získať vysnívané opálenie s minimom rizík?

1. Prvotná príprava

Možno vás to prekvapí, no už pred samotným opaľovaním je potrebné zahájiť adekvátnu prípravu. Ak plánujete dovolenku pri mori, približne mesiac pred intenzívnejším opaľovaním navýšte v jedálnom lístku príjem potravín bohatých na selén, vitamíny C a E. Tieto dôležité antioxidanty neutralizujú voľné radikály, ktoré na koži vznikajú pri chemických reakciách. Tým pokožku chránia a zvyšujú jej elasticitu. Zároveň však spomaľujú jej starnutie a zmierňujú tvorbu karcinogénnych buniek. Zatiaľ čo selén nájdete v celozrnnom pečive a vitamín C predovšetkým v ovocí a zelenine, pre zvýšenie hladiny vitamínu E siahnite po listovom šaláte a orechoch. Pre zdravú pokožku je prospešný i dobre známy betakarotén, ktorý doplníte napríklad konzumáciou mrkvy alebo marhúľ.

2. Doprajte si peeling

Ak chcete, aby bolo vaše opálenie rovnomerné, musíte začať vo svojej kúpeľni a vyskúšať peeling. Vďaka nemu pleť zbavíte odumretých buniek, nečistôt, farebne ju zjednotíte a dôkladným vyčistením pripravíte na ďalšie kroky. Ide taktiež o efektívny spôsob, ako zabrániť šúpaniu pokožky už krátko po opálení.

3. Nepodceňujte čas a dĺžku opaľovania

Na časti dňa, keď pokožku vystavíte priamemu slnečnému žiareniu, jednoznačne záleží. Za kritické sa považuje obdobie medzi 11. a 15. hodinou. Práve vtedy slnko hreje najsilnejšie. Vopred by ste si mali rozmyslieť aj dobu strávenú na slnku. Všeobecne platí, že prvý deň netreba nič preháňať – postačí už 15 minút, počas ktorých telo absorbuje dostatok vitamínu D. Kvôli stenčujúcej sa ozónovej vrstve zvážte i pobyt na priamom slnku dlhší než 30 minút.

4. Zvoľte vhodný opaľovací produkt

Aby ste predišli rizikám spojeným s opaľovaním, uprednostnite krém s vyšším UV faktorom. Tým minimalizujete nielen riziko vzniku rakoviny, ale i predčasného starnutia pokožky v podobe vrások a pigmentových škvŕn. Správna aplikácia vyžaduje pomerne veľké množstvo prípravku, ktorý rozotrite po celom tele. Nezabudnite na citlivé miesta, akými sú uši, nos, zátylok. Mlieko na opaľovanie naneste aspoň 30 minút pred plánovaným pobytom na slnku a jeho vrstvu obnovujte každé 2 hodiny, respektíve akonáhle vyjdete z vody.

5. Natierajte sa aj po opaľovaní

Opaľovacím krémom sa tá správna starostlivosť o pleť samozrejme nekončí. Po návrate do interiéru by ste si mali dopriať osviežujúcu sprchu, ktorou zo seba zmyjete soľ alebo chlór, a ihneď koži dopriať maximálnu hydratáciu. Vhodné sú telové krémy i mlieka s obsahom panthenolu a vitamínu E. Tie pleti poskytnú nevyhnutnú regeneráciu a pomôžu jej uľaviť od prípadného podráždenia či spálenia.

Pridať komentár